„Natura wokół Nas”

6 kwietnia 2017 roku o godzinie 10:00 w sali wystawowej Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych pt. ,,Natura wokół Nas”. Było to podsumowanie dwumiesięcznych przygotowań do wystawy, podczas których uczniowie chętnie i rzetelnie wykonywali powierzone im zadania.

Choć jej zamkniesz drzwi przed nosem (…),
Natura oknem się wciska.”

Słowa  Jean de La Fontaine, stały się dla uczniów i nauczycieli inspiracją do uwiecznienia na papierze otaczającej nas przyrody, wspaniałych miejsc przedstawiających odległe szczyty niedostępnych gór, krainy pełne zieleni, wybrzeża dalekich mórz, czy też obce światy, które istnieją poza naszym zasięgiem.
Na spotkaniach koła plastycznego i lekcjach wspólnie z uczniami klas: 4bu, 6bu, 3 agu, 3 cgu i 2 apdp wkładaliśmy ogromną pracę w ukazanie prawdziwego oblicza natury na papierze. Chcieliśmy dać możliwość odbiorcom naszych prac znalezienia się w odległych miejscach, które inaczej, niż za pośrednictwem dzieł plastycznych, nie mogłyby zostać zwiedzone przez nas osobiście. Uznaliśmy, że poprzez obraz możemy uczestniczyć w podróży, nie ruszając się z domowego fotela. Doświadczamy piękna wschodów i zachodów słońca, czujemy we włosach wiatr, słyszymy szum morza, a naszą skórę oświetlają promienie słońca. Nasze oczy obserwując piękne obrazy natury już nie tylko widzą, ale również zastępują Nam zmysł węchu, słuchu i dotyku.

zdje6 zdj2 zdj4zdje5zdj3zdj7

Na uroczystość wernisażu przybyli zaproszeni goście: Pan Waldemar Kalitka, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym, Pani Beata Ślebioda, Sekretarz Gminy Wolsztyn oraz Pani Katarzyna Jęczmionka, Kierownik Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie. Podczas wernisażu współtwórcy, czyli uczniowie otrzymali dyplomy nagradzające ich trud włożony w przygotowania. Nasi młodzi artyści wystawę wzbogacili również własnymi występami.
Wszyscy mieli okazję oglądać piękne prace zdobiące ściany sali wystawowej oraz zagłosować na obrazy według nich najpiękniejsze. Kartki z głosami wrzucali do specjalnej urny. Wielkich zwycięzców ogłosimy w dniu Święta Szkoły.

20170406_101704 20170406_101815 20170406_101839 (2)

Artyści naszej szkoły podczas wykonywania prac korzystali z różnych technik i przyborów malarskich, dzięki temu kompozycję cechuje duża różnorodność. Prace zostały wykonane techniką akwarelową i akrylową, obrazki malowane na papierze – rysunki utworzone akwarelą, akrylem i pastelami olejnymi oraz suchymi. Ze staranną dokładnością uczniowie przenosili proporcje i kształty z różnego rodzaju inspirujących obrazków na papier szkicując, a następnie dobierając odpowiednią skalę barw, cieni i odcieni.

Ich prezentacje mają na celu promować dzieci i młodzież  z naszej szkoły, uzdolnioną plastycznie,  zachęcać do pracy nad swoim talentem, pomagać w budowaniu własnej wartości.

Pamiętajmy, że miłość i szacunek do przyrody jest konieczny dla naszego rozwoju. Natura rządzi się swoimi własnymi prawami, dlatego starajmy się żyć w zgodzie z nią, a nie na przekór. Wspólnie z uczniami biorącymi udział w organizacji wystawy chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno przyrody i zdecydowanym głosem powiedzieć:

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami,
my zaopiekujmy się Ziemią.
Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
utrzymując ją w czystości i szczęściu”. 

Ekspozycję można oglądać do 12 maja
w Biurze Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.

„Natura wokół Nas”
wystawa prac plastycznych uczniów
Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztyn

czas trwania wystawy: 6.04 – 12.05.2017 r.

wernisaż: 6.04.2017 o godzinie: 1000

Biuro Promocji i Turystyki
Urzędu Miejskiego w Wolsztynie
ul. Doktora Kocha 12

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności