Uczniowie klasy 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy realizowali program edukacyjno-profilaktyczny „Smacznie i prosto” w terminie od 29 września 2026 roku do 29 maja 2026 roku.

Podczas realizowania programu uczniowie wyszukiwali informacje w Internecie dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Wspólnie odczytywali informacje, sporządzali notatki, zapisywali przepisy. Porównywali swoją dotychczasową wiedzę z nowo poznanymi faktami. Wyszukiwali przepisów na wykonanie prostych potraw, sprawdzali dostępność produktów. Uczniowie doskonalili również prawidłową i bezpieczną obsługę drobnego sprzętu gospodarstwa domowego. Doskonalili odmierzanie proporcji składników, ważenia produktów, stosowania się do kolejności wykonywania potraw.

Doskonalili umiejętności związane z przestrzeganiem zasad higieny podczas pracy, właściwą obróbką produktów spożywczych oraz estetycznym przygotowaniem i podawaniem posiłków.

Uczniowie ćwiczyli samodzielne pieczenie, smażenie, gotowanie potraw.

Zajęcia sprzyjały rozwijaniu samodzielności, odpowiedzialności oraz kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych.

Opracowała: Małgorzata Banaczyk

Uczniowie klasy 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy w terminie od 29 września 2025 roku do 29 maja 2026 roku realizowali program edukacyjno-profilaktyczny „Biblioteka – miejsce pracy”.

Po nawiązaniu współpracy z pracownicami Biblioteki Pedagogicznej w Wolsztynie uczniowie systematycznie odwiedzali to miejsce, by rzetelnie wykonywać powierzone im zadania.

Należały do nich między innymi proste prace porządkowe. Uczyli się odkurzania półek, układania czasopism, książek. Porządkowali również kącik zabaw dla dzieci. Dzięki tym zadaniom uczniowie współpracowali między sobą, dzielili się na grupy i przydzielali sobie prace do wykonania.

Podczas realizacji zadań uczniowie doskonalili umiejętność obsługi urządzeń biurowych, takich jak niszczarka do dokumentów, kserokopiarka. Samodzielnie wykonywali czynności związane z utylizacją zbędnych dokumentów oraz zniszczonych stron książek. Realizacja tych zadań sprzyjała rozwijaniu odpowiedzialności, samodzielności oraz umiejętności przestrzegania ustalonych zasad, w tym cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Uczniowie mieli również możliwość odczuwania satysfakcji z wykonanej pracy i dostrzegania efektów własnych działań.

Uczniowie mieli również możliwość poznawania wartości społecznych i kształtowania właściwych postaw w relacjach z innymi.

Opracowała: Małgorzata Banaczyk


9 czerwca 2026 roku na sali gimnastycznej odbyła się sportowa impreza „DZIEŃ MŁODEGO SPORTOWCA”, której celem było zachęcanie najmłodszych dzieci do aktywności ruchowej i wspólnej zabawy. Młodzi sportowcy – uczestnicy zajęć wczesnego wspomagania rozwoju mogli poprzez zabawę w towarzystwie terapeutów i rodziców zaprezentować swoje umiejętności ruchowe jednocześnie promując zdrowy styl życia. Po powitaniu młodzi zawodnicy z wielką radością wzięli udział w muzycznej rozgrzewce, a następnie pokonywali 8 konkurencji sportowych, za które otrzymywali kolorowe naklejki:

  • ścieżka sensoryczna
  • „butelki na sznurku”
  • lodowy slalom
  • rozpoznawanie zapachów
  • toczenie piłek na stoliku do kubeczków
  • toczenie dużej, średniej i małej piłki slalomem
  • przejazd hulajnogą, rowerkiem
  • rzuty do celu – (duży balon z ryżem)

Dzieci wykazały się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także doskonałą współpracą, sportową postawą i wielkim entuzjazmem. Dzięki ich zaangażowaniu atmosfera na sali była pełna radości, pozytywnej energii i zdrowej rywalizacji.

Opracowanie: mgr Agata Matysik

W dniu 9 czerwca 2026 r. uczniowie klas 1a oraz 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w warsztatach sensorycznych w Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie.

Podczas zwiedzania wystawy prezentującej midrasze Miry Żelechower-Aleksiun uczniowie poznawali sztukę angażując wszystkie zmysły. Udało się zamienić przestrzeń muzeum w prawdziwą salę doznań sensorycznych.

Kreatywna zabawa, zapachy, dźwięki i skojarzenia pozwoliły uczniom odkrywać twórczość artystki w niecodzienny sposób, rozwijając wyobraźnię i wrażliwość na otaczający świat.

Opracowały: Małgorzata Banaczyk, Alicja Matysik

W dniach 25–29 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Wolsztynie odbywał się cykl „Muzycznych przerw”. Podczas długich przerw uczniowie słuchali muzyki o różnorodnej tematyce oraz poznawali utwory reprezentujące różne gatunki muzyczne.

W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klas I–III oraz IV–VIII szkoły podstawowej. Głównym celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań muzycznych, poszerzanie wiedzy na temat znanych utworów i ich wykonawców, a także zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami muzyki i ich charakterystycznymi cechami.

Dzięki udziałowi w muzycznych przerwach uczniowie mogli dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne gatunki muzyczne, poznać nowych wykonawców oraz rozwijać swoją wrażliwość muzyczną. Wydarzenie stanowiło atrakcyjną formę spędzania czasu podczas przerw i spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.

Za przedsięwzięcie odpowiedzialni byli członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem oraz wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu.

Opracowanie: mgr Tomasz Peciak