PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

W dniu 24 listopada młodzież klas gimnazjalnych w ramach tygodniowego bloku tematycznego „Pomagamy innym”, wzięła udział w zajęciach dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej. Przewodnim hasłem spotkania był apel skierowany do uczniów, by ci nie obawiali się reagować w sytuacjach, gdy zagrożone jest zdrowie bądź życie innych osób. Spotkanie podzielone było na część teoretyczną
i praktyczną. W części teoretycznej pielęgniarka Pani Aneta Dudziak przypomniała uczniom w jakich miejscach dostępna jest apteczka, jakie jest jej wyposażenie oraz jak opatrywać drobne rany. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na czym polega prawidłowa ocena zaistniałej sytuacji, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku omdlenia, zatrzymania krążenia krwi, ataku padaczki czy urazie zewnętrznym. Pan Waldemar Gmerek zaprezentował przenośny zestaw pierwszej pomocy, który służy nie tylko profesjonalistom ale również każdej osobie niosącej pomoc, by móc udzielać ją szybko i skutecznie. W przygotowanej prezentacji, Pani Barbara Walachowska przypomniała numery alarmowe pod które należy dzwonić wzywając ratownictwo medyczne oraz informacje, które należy podać dyspozytorowi pogotowia ratunkowego zgłaszając okoliczności wydarzenia. Zwróciła również uwagę na to, aby przekazywać jak najwięcej istotnych informacji o zdarzeniu oraz stanie zdrowia poszkodowanego. Na filmach instruktażowych prezentacji, uczniowie zobaczyli konkretne sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia człowieka oraz reakcje świadków zdarzenia niosących poszkodowanemu bezpieczną pierwszą pomoc przedmedyczną.


Drugą część praktyczną przeprowadził pan Tomasz Peciak. Ta część oparta była na samodzielnym działaniu uczniów. Na podstawie wcześniejszego instruktażu młodzież ćwiczyła ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej oraz omawiała warunki zastosowania tej pozycji. Przypomniano zasady przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a następnie uczniowie próbowali swoich sił
w wykonywaniu ucisków klatki piersiowej i  oddechów ratowniczych.


Każdy mógł przekonać się, że to wcale nie jest trudne a może uratować życie bądź zdrowie innej osoby. Z urządzeniem które ma za zadanie przywrócenie prawidłowej pracy serca – defibrylatorem AED zapoznał zebranych Pan Waldemar Gmerek. Wyjaśnił reguły jego zastosowania i miejsca w których możemy go znaleźć.
Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach oraz chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz posiadaną wiedzą dotyczącą sposobów udzielania pierwszej pomocy. Zdają sobie sprawę jak ważny jest to temat i jaka odpowiedzialność spoczywa na każdym, kto znajdzie się w sytuacji potrzeby jej niesienia.

Opracowała: B.Walachowska

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności