PROJEKT EDUKACYJNY „Teatr i ja”

W dniach 1 grudnia 2016 r. – 22 grudnia 2016 r.
My, uczniowie Gimnazjum Specjalnego Nr 4 w Wolsztynie realizowaliśmy
projekt edukacyjny pt. „Teatr i ja”.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, czym są sztuki teatralne i środki artystycznego wyrazu stosowane w teatrze. Od opiekuna projektu i nauczycieli wspierających dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli okazję rozbudzić w sobie postawę twórczą oraz ukształtować zainteresowania teatralne i aktorskie. Zdobyta wiedzę wykorzystaliśmy w celu zaprezentowania własnej twórczości i uzdolnień przed szerszą publicznością.

Ale wszystko po kolei:

DSC_0049DSC_0047

Pracę rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach, które odbyły się dnia 08.12.2016r. w Bibliotece Publicznej w Wolsztynie. Podczas udziału w zajęciach poszerzyliśmy swój zakres wiedzy na temat teatru. Panie przygotowały dla nas prezentację multimedialną na ten temat, oglądaliśmy książki o tematyce teatru, czytaliśmy ich fragmenty. Na końcu mieliśmy za zadanie wykonać według własnego pomysłu maskę do przedstawienia teatralnego. Informacje, które uzyskaliśmy podczas warsztatów w Bibliotece Publicznej przydatne były nam podczas realizacji kolejnych zadań.

20161208_121151

Dnia 09.12.2016r. wzięliśmy udział w spektaklu muzyczno-tanecznym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Od samego rana towarzyszyły nam dobre humory, wszyscy pięknie ubrani i zaciekawieni pojechaliśmy na spektakl, który nosił tytuł: „Pchła szachrajka”. W teatrze wszyscy zachowywali się wzorowo oraz z zaciekawieniem oglądali przedstawienie podczas którego mogliśmy obserwować grę profesjonalnych aktorów, ich kostiumy oraz rekwizyty znajdujące się na scenie.

20161209_114219

Następnego dnia – 10.12.2016r. czekały na nas kolejne ciekawe zadania. Pojechaliśmy do Teatru Nowego w Poznaniu aby wziąć udział w pokazie i warsztatach charakteryzacji oraz w spotkaniu i warsztatach z aktorem. Wizyta w Teatrze rozpoczęła się od warsztatów z aktorem, który na samym początku opowiedział nam na czym polega i jak wygląda praca w teatrze oraz praca aktora. Następnie uczył nas między innymi jak: pracować i operować swoim oddechem a także głosem, panować nad swoim ciałem i płynnie poruszać się po scenie.

DSC_0051_2 DSC_0056_1 DSC_0063 DSC_0084

Na samym końcu naszych warsztatów to my zamienialiśmy się w aktorów i wykorzystując wszystkie zdobyte informacje odgrywaliśmy krótkie scenki. Po przerwie nadszedł czas na spotkanie z panią charakteryzator, która pokrótce opowiedziała nam na czym polega jej praca a następnie zaprezentowała nam swoje umiejętności w praktyce. Najodważniejsi z nas zasiedli na krześle na środku sali teatralnej i poddali się przemianie. Pani charakteryzator przedłużała nam włosy, zakładała peruki, doklejała brodę i wąsy, pokazała jak odmłodzić lub postarzeć aktora. To było niesamowite doświadczenie – nasi koledzy i koleżanki po dokonaniu metamorfozy byli nie do poznania!

DSC_0089_1 DSC_0092 DSC_0103_1 DSC_0117_1 DSC_0123 DSC_0130

Na samym końcu zwiedziliśmy budynek teatru a następnie pełni nowych informacji i doświadczeń udaliśmy się w podróż do Wolsztyna.
Dnia 12.12.2016 r. odbyły się warsztaty z psychologiem szkolnym pt. „Co mówi moje ciało? – znaczenie komunikacji niewerbalnej.” Podczas zajęć poznaliśmy w jaki sposób i poprzez jakie cechy rozpoznać obserwując wygląd drugiej osoby, jej uczucia. Na zdjęciach i podczas scenek rodzajowych próbowaliśmy rozpoznawać stany emocjonalne. Na warsztatach   aktywnie pracowaliśmy oraz dowiedzieliśmy się wielu ważnych i interesujących informacji.

20161212_120306

Dnia 15.12.2016 r. zostały przeprowadzone w naszej szkole warsztaty z grupą teatralną. Na początku wykonaliśmy krótką rozgrzewkę dla prawdziwych aktorów mająca na celu integrację uczniów z artystami z grupy teatralnej. Następnie każdy z nas dostał rolę, a pozostali uczniowie wystąpili jako widownia i oglądali spontaniczny występ o przygodach Czerwonego Kapturka, Wilka, Czarnoksiężnika i innych postaci znanych z popularnych bajek.

20161214_151628 20161214_145958

Jednym z ostatnich działań w ramach realizacji naszego projektu było wystawienie spektaklu teatralnego. Wspólnie z wychowawcami przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Kopciuszek”: napisaliśmy scenariusz, przydzieliliśmy rolę, nauczyliśmy się tekstu, które zaprezentowaliśmy dnia 21.12.2016r. podczas podsumowania naszego projektu w szkole oraz dnia 22.12.2016r. w Domu Pomocy Społecznej w Wolsztynie.

gf IMG_3777 IMG_3785 IMG_3793

W przygotowanie przedstawienia włożyliśmy wiele pracy i trudu. Dużo czasu poświęciliśmy na próby a dzięki informacjom i umiejętnościom zdobytym podczas realizacji poszczególnych zadań przygotowaliśmy piękne dekoracje, przedstawiliśmy układy taneczne, zaprezentowaliśmy nasze umiejętności aktorskie. Nasze starania zostały docenione przez dyrekcję, nauczycieli, koleżanki i kolegów z innych klas oraz pracowników i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej – wszyscy z zaciekawieniem oglądali nasz spektakl oraz nagrodzili nas gromkimi brawami.

IMG_3797

To był wspaniały miesiąc– pełne wyzwań, nowych informacji i doświadczeń a zarazem radości i zabawy. Dziękujemy 🙂

 Oprac.: uczniowie Gimnazjum
pod kierunkiem pani W. Szukały i P. Fechner

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności