Szkoła Pamięta – udział w akcji „Zapal znicz pamięci”

W październiku 2023 r. uczniowie kl. 6-8 szkoły podstawowej wzięli udział w XV edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego i w Polsce jej oficjalne obchody przypadały na 22 października. Celem akcji było uczczenie pamięci ofiar niemieckiej zbrodni dokonanych w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej w roku 1939 r.

W dniu 25 października br. uczniowie kl. 6a oraz kl. 6b w ramach zajęć z wychowawcą pod opieką pań Mirosławy Perz oraz Magdaleny Biniak udali się w miejsca pamięci narodowej w Wolsztynie – obelisk pamięci pomordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Charkowie, Miednoje-Twer, tablicę upamiętniającą ofiary więzienia śledczego w tzw. RAFII oraz tablicę upamiętniającą postać pułkownika Stanisława Siudę, gdzie oddali hołd pomordowanym Polakom poprzez modlitwę oraz zapaleni zniczy.

Ponadto, Antosia i Agnieszka z kl. 6b, Marta, Kinga i Kamil z kl. 7a oraz Tobiasz z kl. 8b wykonali zadanie dodatkowe z historii – przy wsparciu rodziców zapalili znicz pamięci pod pomnikami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej w ich lokalnych „małych Ojczyznach” (m.in. w Grodzisku Wielkopolskim, Lesznie oraz w Młynewie). Brawo za chęci i postawę patriotyzmu!

Również uczniowie kl. 7a/8a przy wsparciu pani Agnieszki Bączyk wykonali ciekawy plakat dotyczący tematyki pamięci o naszych przodkach – bohaterach narodowych, którzy walczyli w obronie niepodległej Polski.

Jedno jest pewne! Nasza „Szkoła pamięta” o ważnych postaciach oraz wydarzeniach związanych z historią Polski.

Oprac.: Magdalena Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności