Uczciliśmy 105. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły podczas uroczystej akademii świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z różnych klas pod opieką pań Magdaleny Biniak oraz Alicji Chmielak przygotowali występ, który poruszył serca widowni odegranymi scenkami muzyczno-słownymi, nawiązującymi do trudnej drogi, jaką Polska musiała przejść, aby 11 listopada 1918 r. stać się wolnym krajem. Pani Ania Kłosowicz-Drewniak przygotowała dla aktorów kotyliony, zaś o oprawę muzyczną zadbał pan Tomasz Peciak.

Akademię rozpoczął występ Alicji z kl. 6a, która zatańczyła do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Wolność”.

Następnie całą społeczność szkolną przywitali prowadzący akademię – Julka i Kamil z kl. 7a słowami: „Witamy serdecznie wszystkich, którzy kochają WOLNOŚĆ”. Julka zapowiedziała również wejście Tobiasza z kl. 8b, który przytoczył słowa Jędrzeja Moraczewskiego opisującego nastrój głębokiego wzruszenia narodu polskiego po przybyciu do Warszawy 105 lat temu Józefa Piłsudskiego.

W dalszej części na scenie pojawiła się rodzina – żona, którą odegrała Agnieszka z kl. 6b i mąż – Szymon z kl. 6a. Oboje z nostalgią i smutkiem opowiadali o trudach wojny i tęsknocie za synem, który walczy z Niemcami. Wiele wzruszeń dostarczyły im słowa żołnierza – ich syna, w którego rolę wcielił się Filip z kl. 6a i który pięknie oraz przejmująco wyrecytował wiersz Józefa Szczepańskiego pt. „Dziś idę walczyć – Mamo!”.

Dalej widzom zaprezentowały się: Samanta z kl. 6a, Antosia z kl. 6b, Marta z kl. 7a oraz Hania z kl. 8du, które poprzez taniec z flagami przedstawiły drogę Polski pod zaborami do Polski niepodległej. Rolę zaborcy odegrał Adrian z kl. 8a, zaś orła – Julka z kl. 8a.

Po tańcu z narodowymi barwami Jakub z kl. 8a, Antosia z kl. 6b oraz Waldek z kl. 8a w kilku zdaniach wypowiedzieli piękne i wartościowe słowa na temat WOLNOŚCI, np. „Wolność to świat bez wojny, świat bez przemocy”; „Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci…”; „Wolność to dom pełen ukochanych ludzi”.

Na koniec Jakub z kl. 8b zaśpiewał piosenkę „Moje serce jest biało-czerwone”, do której refren śpiewali wszyscy aktorzy.

Dokładnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz opiekunki wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, dzięki czemu po raz kolejny nasza szkoła aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu 2023” oraz „Szkoła pamięta”. Link – Szkoła do hymnu 2023.MP4

Występ podsumował pan wicedyrektor Przemysław Marek Kryś, który podziękował występującym uczniom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie akademii. Pan Przemek przypomniał również o Powiatowych obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 2023 r. w Wolsztynie.

Pamiętajmy, że nie ma nic cenniejszego nad wolność! Wolność bycia człowiekiem dla drugiego człowieka.

Organizatorzy: Magdalena Biniak, Alicja Chmielak,
Anna Kłosowicz-Drewniak, Tomasz Peciak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności