Uczciliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski

 W 2016 r. przypada 1050 rocznica Chrztu Polski.
00
Przyjęcie chrztu przez naszego pierwszego władcę – Mieszka I odegrało ważną rolę, zarówno w dziejach Polski,
jak i Europy. Mieszko I stał się równy innym władcom chrześcijańskim i umocnił swoją władzę. Było to wydarzenie kluczowe dla historii Polski mające wpływ na kształtowanie się polskiej tożsamości narodowej. Przyjęcie jednej wiary sprzyjało religijnemu scaleniu państwa oraz jego społecznemu umocnieniu.

Z okazji 1050. rocznicy, w Wielkopolsce, gdzie zrodziła się polska państwowość, zaplanowano centralne uroczystości o charakterze kościelnym, historycznym i kulturalnym.
Istotnym wydarzeniem dla historii naszego kraju jest niewątpliwie przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I
chrztu w 966 r. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.

Uczniowie naszej szkoły postanowili zaangażować się w obchody tak ważnego wydarzenia.
W odpowiedzi na pismo Wielkopolskiego Kuratora Oświaty,
aby jubileuszowe obchody stały się okazją do pogłębienia wiedzy o okolicznościach przyjęcia chrztu poprzez organizowanie w szkołach projektów i przedsięwzięć edukacyjnych, uczniowie postanowili uczcić 1050 rocznicę Chrztu Polski w dwojaki sposób.

Uczniowie kl. I-VI szkoły podstawowej wzięli udział w Szkolnym konkursie plastycznym:
Chrzest Polski widziany moimi oczami

Uczniowie kl. I-III w ramach zajęć z wychowawcą, zaś uczniowie kl. IV-VI w ramach lekcji historii i społeczeństwa poznali okoliczności, w tym datę przyjęcia chrztu przez Polskę, dowiedzieli się kim byli książę Mieszko I i księżniczka Dobrawa, a także jakie są skutki decyzji o przyjęciu chrztu dla naszej ojczyzny.
Prace konkursowe, które wykonywali przy wsparciu pań: Anny Łoniewskiej,  Elżbiety Hruświckiej i Barbary Czwojdrak w piękny i „mądry” sposób ozdobiły szkolny korytarz.

Komisja konkursowa (panie Małgorzata Gmerek, Magdalena Biniak i Anna Białek) wyłoniła zwycięzców konkursu plastycznego:

 • I MIEJSCE
  Paweł Krysztofiak, kl. 3
  Maria Chruszcz, kl. 4
 • II MIEJSCE
  Przemysław Lisek, kl. 2
  Daniel Milarczyk, kl. 5
 • III MIEJSCE
  Jakub Tomaszewski, kl. 3
  Hubert Kopydłowski, kl. 6
 • WYRÓŻNIENIA
  Łukasz Birk, kl. 2
  Monika Pakłos, kl. 4
  Milena Wita, kl. 4
  Jakub Konieczek, kl. 5

Konkurs został podsumowany 4 maja 2016 r. podczas apelu z okazji Święta Konstytucji 3 maja.
Zwycięzcy otrzymali z rąk p. Dyrektor Hannny Strugała – Rozynek i organizatora konkursu, p. Magdaleny Biniak dyplomy i upominki rzeczowe.

Uczniowie kl. I-III gimnazjum w ramach lekcji historii przypomnieli sobie wydarzenia związane z przyjęciem chrztu przez Polskę. Otrzymali zadanie domowe, które dotyczyło wyszukania w Internecie lub wskazanym przez nauczyciela historii źródle informacji  (Jak powstało państwa Mieszka I; Kiedy i dlaczego Mieszko I przyjął chrzest?; Jakie są skutki przyjęcia chrztu przez Mieszka I?). każda z klas gimnazjalnych przygotowała plakat.
Zaś wszystkie prace stworzyły wystawę pod hasłem:
1050 rocznica Chrztu Polski – PAMIĘTAMY!

WP_20160415_14_20_47_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160415_14_20_59_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160415_14_21_09_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160415_14_21_17_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160415_14_22_26_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160420_15_07_18_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160420_15_07_34_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. WP_20160420_15_08_17_ProThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name.

Przystąpienie do chrześcijańskiej rodziny narodów Europy miało ogromną wartość państwowotwórczą i kulturotwórczą w dziejach Polski. Bez przystąpienia do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej nie mogła się pojawić nauka pisma, książka, pisemne linie melodyczne. PAMIĘTAJMY O TYM!

Oprac.: Magdalena Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności