Wzięliśmy udział w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile

W kwietniu 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 4 w Wolsztynie wzięli udział w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś honorową Ambasadorką akcji Żonkile w roku 2023 została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Temat powstania w w getcie warszawskim został przybliżony uczniom naszej szkoły podczas różnych zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – zamieszczonych na stronie organizatorów. Nasi uczniowie m.in. oglądali film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” oraz „Będę pisać”, a także słuchali opowiadania Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek”.

Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wielu uczniów i nauczycieli, którzy wykonali różną techniką żonkila – symbol akcji Żonkile, na korytarzu szkolnym powstała wystawa nawiązująca do wydarzenia z dnia 19 kwietnia 1943 roku oraz postaci Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, który corocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

DZIĘKUJĘ wszystkim za udział w akcji Żonkile!

#ŁączyNasPamięć

Oprac.: Magdalena Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności