Znamy Szkolnego Mistrza Obliczeń 2018

Tegoroczny konkurs matematyczny dla gimnazjalistów: Szkolny Mistrz Obliczeń 2018 odbywał się w dniach 05 – 09 lutego 2018r i sprawdzał umiejętność uczniów w zakresie obliczeń z wykorzystaniem czterech działań arytmetycznych.
Celem konkursu było doskonalenie umiejętności obliczeń w pamięci oraz kształtowanie u uczniów umiejętności stosowania ich w konkretnych sytuacjach. Uczestnicy mieli okazję przekonać się, że obliczenia pamięciowe są przydatne w życiu codziennym.
Podczas konkursu gimnazjaliści kształtowali pozytywne nastawienie do podejmowania wysiłku intelektualnego i rozwijali w sobie ducha rywalizacji. Ze względu na dwuetapowość działań mogli nauczyć się dobrej organizacji pracy, systematyczności, pracowitości i wytrwałości.

Na początku tygodnia konkursowego wszyscy przystąpili do eliminacji klasowych, ta część była obowiązkowa i dała możliwość wykazania się nie tylko umiejętnością obliczeń pamięciowych, ale również pojęć matematycznych.

Podczas pierwszego etapu wszyscy gimnazjaliści pisali test eliminacyjny, który wyłonił finalistów:

Finaliści obliczali działania z zakresu tabliczki mnożenia (na czas), obliczali sumy, różnice , iloczyny i ilorazy liczb, korzystali z programów multimedialnych oraz losowali  zadania tekstowe, w których musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, analizą treści i doborem właściwych działań.

    

Konkurencje finałowe nadzorowała komisja konkursowa w składzie: p. Renata Małgorzata Brychcy,   p. Anna Białek oraz Natalia Adamczak, w ramach nagrody za zdobycie tytułu Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia 2018.

Natalia: to dla mnie zaszczyt móc pilnować starsze koleżanki i starszych kolegów. Taka sytuacja spotkała mnie po raz pierwszy i była ciekawym doświadczeniem.

Po podsumowaniu wszystkich zdobytych punktów okazało się, że dwie uczennice
Aleksandra Milena Olszewska i Blanka Andżelika Budzyń zdobyły taką samą ilość punktów.
O wygranej zdecydowała dogrywka.

W dogrywce lepsza okazała się Aleksandra.

Ostateczne wyniki:
Szkolny Mistrz Obliczeń 2018 – Aleksandra Milena Olszewska kl. 2g. (37pkt.)
I Wicemistrz Obliczeń 2018 – Blanka Andżelika Budzyń kl. 3g. (36pkt.)
II Wicemistrz Obliczeń 2018 – Wiktorian Zygalski kl. 3g. (29pkt.)

W tym roku po raz pierwszy chętni gimnazjaliści mogli przystąpić do bicia rekordu obliczeń na czas. Uczniowie obliczali iloczyny liczb w zakresie stu w ciągu 2 minut.

Rekordzistką okazała się Aleksandra Milena Olszewska kl. 2g.
 z wynikiem 34pkt./2min.

GRATULUJEMY!

Opracowała: Natalia Adamczak
pod kierunkiem R.M. Brychcy – organizatorki konkursu

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności