29 września – „Czytamy z sercem” – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca

W dniu 29 września 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole dwa święta Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Aby połączyć te dwa wydarzenia nasza szkoła zgłosiła się do udziału w II edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”.

W związku z tym w podjęliśmy szereg zadań, w które włączyli się wychowawcy, panie polonistki, pani od biologii, pani pielęgniarka szkolna oraz pani bibliotekarka.

W naszej bibliotece szkolnej powstała mini wystawa książek dotyczących serca, zarówno jako narządu w organizmie człowieka i jako symbolu miłości.

Pani Izabela Godula wspólnie z uczniami wykonała gazetkę tematyczną na górnym korytarzu. Przedstawiła budowę serca. Natomiast podczas lekcji biologii lub przyrody pani Iza przeprowadziła krótką pogadankę nt. serca i dbania o nie dla uczniów z klas 4-8.

Panie Mirosława Perz i Magdalena Biniak podczas lekcji języka polskiego w klasach 4-8 głośno czytały utwory z sercem w tle, były to wiersze lub fragmenty prozy.

Pozostałe klasy szkoły podstawowej odwiedziła pani Ania Białek, która głośno czytała fragment książki „Krew” W. Grajkowskiego. W czytanym urywku uczniowie poznali Kamila, który wyruszył na obóz. Towarzyszyło mu oczywiście jego serce. To ono, było narratorem opowiadania i opowiedziało uczniom o swoim działaniu. Działanie serca zostało porównane do pompki, którą pompuje się materac. Jednak prac pompki w pewnym momencie przestaje być potrzebna, a serce pompuje nieustannie, by krew krążyła w żyłach, byśmy mogli żyć. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali czytanego tekstu, a później sprawdzali jak działa pompka i napełniali powietrzem rękawki do pływania.

Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy spotkali się na wspólnym głośnym czytaniu i również poznali działanie serca opisane w książce. Dodatkowo wysłuchali krótkiej pogadanki przedstawionej przez panią Anetę Dudziak – szkolną pielęgniarkę, na temat dbania o serce oraz otrzymali od niej ulotkę związaną z omawianym tematem.

W ramach przedsięwzięcia ogłoszony został również konkurs plastyczno-techniczny „Zakładka do książki z sercem”. Do biblioteki dostarczono mnóstwo zakładek z serduszkowym motywem.

Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia i wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:

klasy 1-3 sp:

  1. miejsce – Amelia Grochowa
  2. miejsce – Kacper Jaśniewski
  3. miejsce – Magdalena Adamczak

klasy 4-6 sp:

  1. miejsce – Agnieszka Pochanke
  2. miejsce – Alicja Floryszczak
  3. miejsce – Mateusz Fornalski

klasy 1-3 pdp:

  1. miejsce – Marzena Wośkowiak
  2. miejsce – Kamil Miętki
  3. miejsce – Konrad Wasiek

Gratulujemy!

Wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w całym tygodniu od 26 do 30 września 2022 r. z pewnością przyczyniły się do promowanie literatury i czytelnictwa, kształtowania umiejętności uważnego słuchania tekstów czytanych, poszerzenia wiedzy na temat serca – budowy organu, profilaktyki chorób i symboliki.

Oprac: mgr Anna Białek

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności