99 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

4 stycznia 2018r. na Sali gimnastycznej odbyła się w Naszej Szkole uroczystość upamiętniająca 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Uczniowie klas 2 agu i 3 agu pod opieką wychowawców przygotowali apel, w trakcie którego uczniowie mieli okazję poznać najważniejsze daty, fakty i postacie które zapisały się na kartach historii naszego regionu.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany.
Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. 5 stycznia 1919 r. powstańcy przejęli Wolsztyn. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

I to Powstanie Wielkopolskie
Którego dziś rocznicę mamy
Jest jednym z tych nielicznych powstań
W których naprawdę zwyciężamy

Czcząc dzisiaj więc pradziadów dzieje
Współcześni My Wielkopolanie
Kultywujemy naszą polskość
Po przodkach mamy to zadanie

opracowały: mgr J. Weiss, mgr B. Walachowska

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności