Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem:

„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

 Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem.

W naszej szkole DBI został przeprowadzony 26 lutego  2018 roku na zajęciach komputerowych oraz informatyce w klasach 4, 5, 6 Szkoły Podstawowej oraz 2, 3 Gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali rebusy związane z bezpieczeństwem w Internecie, brali udział w pogadankach, oglądali filmy, a także wykonywali plakaty.

Oto kilka zasad, które należy przestrzegać, aby bezpiecznie korzystać z internetu:
  1. Chroń swoją prywatność!
Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.
  1. Zadbaj o swój wizerunek.
 Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas. 
  1. Mów, jeśli coś jest nie tak!
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
  1. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.
  1. Szanuj innych w sieci!
Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
  1. Korzystaj z umiarem z internetu!
Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

 https://www.edukacja.fdds.pl
http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa 

Prezentujemy uczniów w czasie pracy i efekt ich pracy.

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności