Dzień Edukacji Narodowej oraz 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

Dnia 13 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Aldoną Bursa, p. Alicją Chmielak, p. Anną Kryś i p. Joanną Wilczak, przygotowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.

Uczniowie wystąpili w przedstawieniu pt.: „Express do wiedzy” oraz „Na straganie”.

Nauczyciele z okazji swojego święta otrzymali od uczniów życzenia, a w ramach superpromocji w prezencie – cebulę 🙂

Komisja Edukacji Narodowej została powołana do życia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Polska znajdowała się wówczas w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – tuż po pierwszym rozbiorze. Przed tą całkowicie nową instytucją postawiono zadanie budowy systemu oświaty w Rzeczypospolitej. To właśnie KEN dogłębnie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków, szczególnie w trudnych czasach zaborów.

Dziękujemy wszystkim za wspólne uczczenie tego dnia!

mgr Anna Kryś, mgr Aldona Bursa

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności