KONKURSY Z KSIĄŻKĄ W TLE

W ostatnim czasie rozwiązane zostały trzy konkursy organizowane przez p. Annę Białek – nauczyciela bibliotekarza z naszej szkoły.
Najwcześniej ogłoszony został konkurs dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej pt. „Jestem ilustratorem”, realizowany w ramach programu edukacyjno-terapeutycznego „Książka – to jest to”. Polegał on na wykonaniu ilustracji do ulubionej książki. Najaktywniej do konkursu przystąpił uczeń klasy IV – Przemysław Lisek (1. miejsce) i tym samym wykonał zwycięską  pracę do „Bajki o Rybaku i Złotej Rybce. Kolejne nagrodzone ilustracje wykonały Weronika Fornalska (2. miejsce) i Daria Kamińska (3. miejsce). W konkursie przyznane zostały wyróżnienia dla Longiny Piaseckiej i Bartosza Głuszaka.

Kolejny konkurs przeprowadzony w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Spotkania z książką”  dedykowany był uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej i polegał na samodzielnym wykonaniu ilustracji do „Legendy o toruńskich piernikach”. Uczniowie najpierw poznali legendę, a później stworzyli przepiękne prace. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców: 1. miejsce – Sebastian Stankowiak, 2. miejsce Tomasz Kawalka, 3. miejsce Wiktoria Tobisiak i Adrian Rothe.

W maju odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy – „Znam wiersze Danuty Wawiłow”.

Chętni uczniowie wzięli pod lupę twórczość pani Danuty Wawiłow (1942-1999), która była polską poetką i prozaikiem, autorką wielu utworów dla dzieci oraz słuchowisk radiowych.  Autorka już od najmłodszych lat wiedziała, że chce pisać.  Za swą twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich – m. in. W 1986 r. otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.
Pierwszymi czytelnikami jej wierszy i krótkich utworów prozatorskich były jej dzieci – córka Natalia i syn Kostek. Wśród najbardziej znanych utworów Danuty Wawiłow znajdują się m. in.: „Rupaki”, „Wędrówka”, „Bajka o stu królach Lulach”, „Strasznie ważna rzecz”, „Trójkątna Karolina”, „Szybko”, a także książeczki wydane w serii „Poczytaj mi, mamo”, czyli m.in. „Ten dziwny Eryk”, „Chcę mieć przyjaciela” czy utwór Daktyle”.Pisarka w swych utworach potrafiła świetnie oddać dziecięcy świat. Podchodziła do dzieci z dużym szacunkiem i poważnie traktowała ich problemy. Darzyła dzieci dużą sympatią i ceniła ich poczucie humoru.
Uczniowie zapoznali się z twórczością poetki i wykonali prace konkursowe w dwóch kategoriach – klas 1-3 szkoły podstawowej (ilustracja wraz z tytułem wiersza) i klas IV-VIII szkoły podstawowej (kartka z tomiku wierszy – czyli ilustracja z odręcznie przepisanym tekstem). Komisja konkursowe w składzie panie Marta Stebelska, Joanna Wilczak i Anna Białek po burzliwych obradach ustaliły następujące wyniki:

W kategorii klas 1-3
1 miejsce Tomasz Kawalka
2 miejsce  Nicola Frankowska  i Samanta Wolna
3 miejsce Alicja Floryszczak

W kategorii klas 4-8
1 miejsce Oliwia Piotrowska
2 miejsce Przemysław Lisek
3 miejsce Kacper Marcinkiewicz


Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy!

 Oprac.: p. A. Białek

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności