Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole

3 grudnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
W naszej szkole organizujemy ten dzień w formie spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy mimo swoich ograniczeń, często też niepełnosprawności, realizują sportowe zainteresowania i marzenia.
W tym roku, 6 grudnia, gościliśmy Pana Mirosława Rządkowskiego. Co to za osoba, która przyjęła nasze zaproszenie i zechciała opowiedzieć nam o sobie? Otóż Pan Mirosław to amator biegów. Nie zwykłych biegów, ale biegów długodystansowych, maratonów, biegów górskich. Ma na swoim koncie tysiące przebiegniętych kilometrów i pokaźną kolekcję medali. Ktoś mógłby zapytać – co jest w tym takiego wyjątkowego?
Ano to, że Pan Mirek ma wszczepiony kardiowerter, a 29 września 2018 roku ukończył jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na naszym globie.
Zaproszony gość opowiedział nam jak rozpoczęła się jego przygoda biegowa i z jakimi utrudnieniami zdrowotnymi musi radzić sobie na co dzień, ze względu na posiadany kardiowerter. Korzystając z informacji zamieszczonych w Internecie dowiadujemy się, że jest to ,,mały komputer, który nieprzerwanie monitoruje pracę serca i potrafi wykryć groźne dla życia, szybkie arytmie. Każdy kardiowerter jest jednocześnie stymulatorem (rozrusznikiem) i w razie potrzeby potrafi również pobudzać do pracy serce, które działa zbyt wolno lub przestało pracować zupełnie. Dzięki elektrodzie umieszczonej w sercu „widzi” co sie w nim dzieje i może nieprzerwanie monitorować jego pracę.” ,,Ograniczenie” to nie przeszkodziło Panu Mirkowi w spełnieniu swoich biegowych marzeń
i jako jeden z sześciu Polaków ukończył we wrześniu SPARTATHLON Ultra Race,
 bieg na dystansie 
264,8
 km !!!!.
Bieg ten rozgrywany jest od 1983 roku w Grecji, na trasie z Aten do Sparty, pod pomnik Leonidas
( mitycznego króla Sparty), gdzie znajduje się meta biegu. SPARTATHLON Ultra Race jest bardzo wymagającym biegiem, obok bardzo długiego dystansu występują też mordercze podbiegi.   Pan Mirosław Rzadkowski ukończył go w czasie 30 godzin 38 minut i 19 sekund i jest to 21 wynik na liście wszystkich startujących Polaków.
Odpowiadając na nasze pytania, gość opowiedział nam o swoich przygotowaniach do biegu, przedstawił zasady startu i regulamin. Dowiedzieliśmy się co to ,,support” i dlaczego jest tak ważny dla każdego biegacza. Oglądając filmik z biegu, widzieliśmy jakie uczucia towarzyszyły zawodnikom od startu do mety. Ile sił kosztował ich sam bieg w bardzo trudnych warunkach ulewnego deszczu i zimna oraz szczęście i ulga malujące się na ich twarzach na mecie.
Mówi się, że każdy z nas ma w sobie drzemiącą siłę, każdy ma też marzenia…
Pan Mirek Rządkowski pokazał nam jak mimo swoich ograniczeń potrafił wykorzystać tą siłę, bo …Jedyną osobą która może Ci pomóc w spełnieniu marzeń – jesteś ty sam!…


opr. A.M.Haglauer

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności