Narodowe Święto Niepodległości

„Jedenasty listopada 1918.
Zapamiętamy już na zawsze.”

W dniu 8 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości, przygotowując uroczystą akademię. Ważne daty dla Polski oraz wydarzenia historyczne przypomnieli wszystkim narratorzy: Wiktoria Ceglarek (kl. 8) oraz Bartosz Głuszak (kl. 7). Wiersze patriotyczne pięknie zarecytowali uczniowie kl. 7 oraz kl. 8: Leszek Miś, Oliwka Piotrowska, Gabryś Nowaczyk, Kacper Pacyna, Dawid Leśnik, Lonia Piasecka oraz Daria Kamińska, a także Julka Hulalka z kl. 4.

Podczas apelu włączyliśmy się do akcji MEN, czyli wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Inicjatywa #SzkołaDoHymnu sprawiła, że mogliśmy z należytym szacunkiem do symboli narodowych, poczuć wdzięczność dla naszych przodków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

Akademię uświetnił również śpiew innych znanych Polakom pieśni – „Roty” oraz
„O mój rozmarynie” oraz prezentacja multimedialna, dzięki której w sposób obrazowy mogliśmy prześledzić drogę naszej Ojczyzny od zaborów do upragnionej wolności.

Prowadzący akademię, Bartek odegrał także rolę żołnierza, który idąc walczyć
o Polskę, żegna się z matką (Weronika Fornalska z kl. 7), którą prosi o modlitwę i ciepłe myśli o synu.

Słowa Bartka „Pamiętajcie, że prawdziwy patriota to ten, kto kocha swój kraj
i pamięta o swoich przodkach, którzy walczyli o wolną Polskę.”
oraz piosenka pt. „Co to jest niepodległość?”, którą zaśpiewał Jakub Stachowiak z kl.5a z pozostałymi występującymi podsumowały akademię.

Uczniów do występu przygotowały nauczycielki: Magdalena Biniak, Mirosława Perz oraz Justyna Domagalska. Pan Tomasz Peciak wsparł występujących przy przygotowaniu dekoracji oraz czuwając nad sprzętem muzycznym.

Po uroczystej akademii, występującym oraz ich opiekunom podziękowała Pani wicedyrektor, Beata Walczak, która w imieniu Pani dyrektor, Hanny Strugały-Rozynek przypomniała również o możliwości wzięcia udziału w lokalnych obchodach uczczenia 101-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dn.11.11.2019 r.

        

 

Oprac.: W. Ceglarek i B. Głuszak,
przy wsparciu M. Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności