Świat baśni H. CH. Andersena

W ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 5/6 od lutego do końca kwietnia 2017 r. realizowali projekt Świat baśni H. CH. Andersena. Głównym celem przedsięwzięcia było budzenie zainteresowania twórczością H. Ch. Andersena oraz kształcenie umiejętności uważnego słuchania baśni.

Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie poznali sylwetkę duńskiego baśniopisarza. Dowiedzieli się, czym jest baśń i jakie są jej cechy gatunkowe. Uczniowie odbyli Podróż do krainy baśni, poznali lub przypomnieli sobie takie baśnie jak: „Brzydkie kaczątko”, „Pasterka i kominiarczyk”, „Ogrodnik i jego chlebodawcy”, „Zupa z kołka od kiełbasy” oraz „Calineczka”. Treść poszczególnych baśni poznali z wykorzystaniem różnych środków przekazu: książka, film animowany, film fabularny, słuchowisko. Każda poznana baśń była następnie omawiana – wyszukiwaliśmy cech gatunkowych, poznawaliśmy morał.

Kolejnym zadaniem, które na początku wzbudzało pewne przerażenie było wykonanie makiety. Uczniowie klasy 6 wybrali znaną baśń „Brzydkie kaczątko”, natomiast ich koledzy z klasy 5 wykonali pracę do mniej znanego utworu „Ogrodnik i jego chlebodawcy”. Przygotowanie poszczególnych elementów makiety wymagało współpracy, cierpliwości i okazało się bardzo czasochłonne. Efekt pracy zaskoczył samych wykonawców, którzy byli dumni z podjętego zadania.

20170425_123943 20170425_123947 20170425_123950

Trudnym zadaniem, ale jednak jak można się przekonać na naszej wystawce, możliwym do zrealizowania było wykonanie zadania domowego – stworzenie komiksu do scenki z wybranej baśni Andersena. Tutaj uczniowie wykazali się pomysłowością oraz umiejętnością zaangażowania członków rodziny, by osiągnąć zamierzony cel 🙂

Projekt zakończyliśmy zajęciami, na których podsumowano zdobytą wiedzę, poprzez rozwiązywanie krzyżówek, zagadek itp. oraz wspólne zdjęcie przy wystawie prac.

oprac.: p. A. Białek

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności