Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
i Jedenasty Listopada…

slajd1

Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 10 listopada 2016 r. uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pod opieką pani Magdaleny Biniak i Elżbiety Hruświckiej przygotowaliśmy apel, aby uczcić to narodowe święto, a jednocześnie przypomnieć wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.

98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

To już bardzo dawna historia, kiedy Polska utraciła wolność. Państwa zaborcze (Prusy- Mateusz Minge, Rosja – Jakub Konieczek, Austria – Konrad Wasiek) korzystając z osłabienia naszego kraju, zawarły między sobą układ i dokonały rozbiorów Polski.

Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata, nie wymazano jej z serc Polaków. Przypomnieli nam o tym recytując piękne wiersze o miłości do Ojczyzny nasi koledzy i koleżanki: Dawid Wittchen, Agata Jędrzejczak, Aleks Pasik, Bartosz Głuszak, Oliwia Piotrowska i Katarzyna Nowicka. Powstania zbrojne kończyły się klęską Polaków. Jednak wybitni rodacy (Jan Matejko, Józef Wybicki, Henryk Sienkiewicz i Fryderyk Chopin), których czyny przypomnieli nam: Wiktoria Ceglarek, Daniel Milarczyk, Aleksandra Skrzypczak i Dawid Leśnik rozsławiali imię Polski i głosili światu, że jest i nie umarła.

img_9710 img_9688

Na scenie pojawił się również żołnierz (Hubert Buda), który zapytany o co walczył w czasie pierwszej wojny światowej odpowiedział:

„Ojczystej ziemi wiernie służyłem,
o ziemię polską – wolną się biłem (…)
za polską mowę, pieśni, piosenki,
za naszą ziemię piękną i żyzną,
ziemię mych ojców – moją Ojczyznę.”

img_9700

Akademii przewodzili Natalia Adamczak i Kacper Lórych. Uczniowie kl. 3 SP (Jakub Stachowiak, Łukasz Birk, Bartosz Różycki, Julia Chruszcz, Martyna Mackiewicz) nie tylko pięknie śpiewali, ale również tańczyli do pieśni „Przybyli ułani pod okienko”.

Podczas akademii mogliśmy również obejrzeć krótki film, który opowiadał o tym jak ciężką i bolesną drogę przeszła Polska do odzyskania upragnionej WOLNOŚĆI.

Na koniec pani Beata Walczak podziękowała za przygotowanie występu, zaś pani Danuta Birk przypomniała o możliwości wzięcia udziału w lokalnych uroczystościach związanych z obchodami Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali harcerze pod opieką pani Marii Czepczyńskiej.

Oprac.: Uczniowie kl. 5/6 przy wsparciu M. Biniak

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności