WYCIECZKA DO SKANSENU

Dnia 18 kwietnia 2018r. uczniowie Gimnazjum z klas 2 agu, 3 agu, 3 bgu i 3 cgu wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce w ramach projektu edukacyjnego Znam swój region do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (oddział Muzeum Regionalnego w Wolsztynie).

Młodzież zapoznana została ze sposobami i metodami uprawy i obróbki zbóż, oraz życiem mieszkańców regionu Wielkopolski na wsi w dawnych czasach. W ramach lekcji muzealnej uczniowie w praktyce mogli zmierzyć się z praniem ręcznym na tarze, czy w balii, młóceniem zboża przy pomocy cepa, mieleniem mąki w żarnach, sposobem działania wialni, jak również własnoręcznym wyrobem masła. 

Gimnazjaliści zwiedzili również zabytkowy wiatrak koźlak, którego wspólnymi siłami udało się obrócić!

 

Miłym zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko z pieczonymi ziemniakami i kiełbaskami, w trakcie którego odbyła się degustacja swojskiego chleba i masła.

Jak się okazało, lekcja muzealna w wolsztyńskim Skansenie dla wszystkich była ciekawa i atrakcyjna.

opracowały: mgr J. Weiss, mgr B. Walachowska

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności