WYCIECZKA NA KOMENDĘ POLICJI

W poniedziałek 6 listopada 2023r. uczniowie klasy 7cu i 8bu odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Wolsztynie. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzanie budynku komendy i przypomnienie zasad bezpieczeństwa.

Na miejscu przywitał nas mł. asp. Marcin Mazur oraz asp. sztab. Mariusz Klim. Na początku policjanci omówili elementy umundurowania oraz podstawowe przedmioty z wyposażenia każdego policjanta. Następnie asp. Marcin wprowadził nas do budynku komendy, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie od zejścia do policyjnych pomieszczeń m. in. szatni, siłowni, garażu oraz pomieszczenia z przedmiotami niezbędnymi do ćwiczeń w strzelaniu. Następnie przeszliśmy na pierwsze piętro do dyżurki i dyspozytorni, gdzie na kamerach mogliśmy zobaczyć różne rejony miasta. Niestety pomieszczenia dla osób zatrzymanych obejrzeliśmy tylko z kamer, gdyż znajdowali się w nich osadzeni panowie. Uczniowie z zainteresowaniem rozpoznawali prezentowany sprzęt i przyglądali się, jak wygląda pistolet, paralizator oraz inne wyposażenie niezbędne do pracy policjanta. Kolejnym punktem było obejrzenie biur wydziału prewencji, kryminalnych oraz drogówki. W każdym wydziale mieliśmy możliwość dowiedzieć się, czym zajmują się pracujący tam policjanci, a najważniejsze, co bardzo zaskoczyło uczniów, że nie wszyscy policjanci pracują w mundurach i możemy ich nie rozpoznać w cywilnym ubraniu.

Obejrzeliśmy również liczne puchary, które zdobyli podczas zawodów policyjnych oraz piękny sztandar biorący udział w różnych uroczystościach. Największą satysfakcją dla uczniów było założenie specjalnego wyposażenia policjanta m.in. kasku, ochraniaczy, tarczy, które są niezbędne podczas ochrony różnego rodzaju imprez np.: koncertów, marszy, pochodów, meczów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to ciężki sprzęt.

Na koniec na parkingu policyjnym uczniowie obejrzeli wozy policyjne, a na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał odblask, aby być widocznym na drodze. Nie zapomnieliśmy o przekazaniu policjantom podziękowania za tak ciekawe informacje i zwiedzanie komendy. Wycieczka wywołała na wszystkich duże wrażenie, a chętnych na kolejne spotkanie ze stróżami prawa było wielu.

Opracowała: mgr Joanna Patrycja Kaźmierczak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności