1, 2, 3 maja – daty, o których należy pamiętać!

Drodzy Uczniowie, mimo że nie możemy w tym roku szkolnym wspólnie spotkać się na akademii upamiętniającej 229-ą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pamiętajcie, że w pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzone jest co roku, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. W tym dniu dorośli mają wolne od pracy, a Wy Kochani Uczniowie od szkoły.

2 maja to od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach: „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Przypomnijcie rodzicom o wywieszenie flagi Polski na Waszym domu.

3 maja świętujemy uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji. Konstytucję 3 Maja uchwalił w 1791 roku Sejm Czteroletni zwany Wielkim. Była to pierwsza w Europie i druga (po amerykańskiej) konstytucja na świecie. Dzień 3 maja jest świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy i szkoły.

Co to jest konstytucja?

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Mówi np. o tym, że w Polsce wybierany jest Prezydent, posłowie do Sejmu i Senatu. Informuje również o tym, że dzieci mają obowiązek chodzenia do szkoły i o wielu innych ważnych sprawach, dzięki którym w kraju powinien panować porządek.

Zachęcamy Was, abyście pokazali, jak kochacie swoją Ojczyznę poprzez zaśpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Przypomnijcie sobie również historię symboli narodowych. Spróbujcie sami, albo z rodzeństwem lub rodzicami zrobić kotylion, rozwiązać patriotyczną krzyżówkę lub zadania do filmu o Polsce. Poniżej podajemy linki do ciekawych stron internetowych:

Link: Niezwykłe lekcje rytmiki – Jestem Polakiem

Link: Polskie symbole narodowe

Link: Witaj majowa jutrzenko

Link: Majowe święta: 1-3 maj

Link: Polska – moja ojczyzna (film edukacyjny i zadania dla dzieci)

Link: Konstytucja – dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas?

Link: Jak zrobić prosty kotylion z papieru?

Link: Krzyżówka patriotyczna dla dzieci

Dziękujemy Wam, Drodzy Uczniowie za zdjęcia Waszych prac, które wykonujecie w domu, i które w piękny sposób świadczą o Waszej postawie patriotyzmu – miłości do Ojczyzny. Dziękujemy za pomoc i wsparcie Waszym Rodzicom!

Opracowały: Pani Magda i Pani Mirka

Biblioteka szkolna również zaprasza do świętowania: http://www.zsswolsztyn.pl/wp-content/uploads/2020/03/Konstytucja-3-Maja.pdf

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności