„Bezpieczne Ferie 2024”

W dniu 11 stycznia 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie uczestniczyli w spotkaniu prewencyjnym dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2024”, zorganizowanymprzezKomendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie, Komendę Powiatową Policji w Wolsztynie oraz Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Wolsztynie.

Podczas spotkania wolsztyńscy strażacy oraz policjanci przedstawili zasady bezpieczeństwa, jakie powinny przestrzegać uczniowie podczas zbliżających się ferii oraz całego okresu zimowego.

W czasie pokazu uczniowie dowiedzieli się, co zrobić, gdy złamie się lód, a także poznali zasady działania sprzętu ratownictwa wodno-lodowego. Z dużym zaciekawieniem uczniowie obejrzeli pokaz strażaków, w jaki sposób ratują tonącego z lodowatej wody.

W ramach ww. działań uczniowie uzyskali informacje, jak bezpiecznie korzystać z atrakcji zimowych.

Dowiedzieli się że:

  • Wychodząc bawić się na powietrze należy dostosować ubiór do warunków pogodowych, tak aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.
  • W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie);
  • Nie można ślizgać się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, należy korzystać z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie;
  • W przypadku załamania lodu należy zachować spokój i wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
  • Kiedy zauważą osobę tonącą, nie powinni biec w jej kierunku! Muszą pamiętać, że pod nimi również może załamać się lód. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego. Jeśli w zasięgu ręki mają długi szalik lub grubą gałąź, należy podczołgać się na odległość rzutu i starać się podać poszkodowanemu drugi koniec;
  • Jeżeli sami nie mają możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, powinni natychmiast poinformować o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej;
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.

Drodzy Uczniowie! Pamiętajcie!

Tylko UMIAR, ZDROWY ROZSĄDEK i OSTROŻNOŚĆ pozwolą Wam cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe BEZPIECZNIE. Takiego wypoczynku Wam życzymy:)

Opracowała: mgr Danuta Birk

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności