Lekcja muzealna na Skansenie Budownictwa Ludowego

W ramach realizacji zadań zawartych w programie edukacyjno – profilaktycznym „Sobą być – mądrze żyć”, Gimnazjaliści w dniu 24 września 2015 roku udali się do Skansenu Budownictwa Ludowego w Wolsztynie.

Foto_Skansen_1 (1) Foto_Skansen_1 (2) Foto_Skansen_1 (3)

Podczas lekcji muzealnej przypomnieli sobie jak dawniej wyglądało życie na wsi. Oglądali narzędzia, które odeszły do lamusa. Dowiedzieli się jak wyrabiano masło w kierzance, pieczono chleb w piecu czy produkowano biały ser. Potrafili wyciągnąć wnioski: własnoręcznie przygotowane produkty są zdrowsze, bo nie ma w ich „chemii”. W tajniki „produkcji” ww. produktów wprowadziła Uczniów Pani Małgosia.

Foto_Skansen_2 (1) Foto_Skansen_2 (2) Foto_Skansen_2 (3) Foto_Skansen_2 (4) Foto_Skansen_2 (5) Foto_Skansen_2 (6) Foto_Skansen_2 (7) Foto_Skansen_2 (8) Foto_Skansen_2 (9) Foto_Skansen_2 (10) Foto_Skansen_2 (11) Foto_Skansen_2 (12) Foto_Skansen_2 (13) Foto_Skansen_2 (14) Foto_Skansen_2 (15) Foto_Skansen_2 (16) Foto_Skansen_2 (17) Foto_Skansen_2 (18) 

Po zwiedzaniu nadszedł czas na przygotowanie zdrowego posiłku. Uczniowie przy wsparciu Pana Waldka zasypali ziemniaki żarem. Następnie pokroili szczypior, cebulkę i dodali do twarogu.

W oczekiwaniu na pieczone ziemniaki, Uczniowie oddali się zabawom na świeżym powietrzu. Dziewczyny skakały na skakankach, przeskakiwały przez linę, bawiły się w ganianego, a co niektóre uprawiały gimnastykę artystyczną – pod czujnym okiem Pani Agnieszki i Pani Ani. Chłopcy – jak to chłopcy – oczywiście grali w piłkę nożną.  Nie zabrakło zabawy w przeciąganie liny – dziewczyny kontra chłopacy. Wiadomo kto wygrał… Piękne było to, że wszyscy Uczniowie stanowili jedną wielką rodzinę. Nie było podziałów, izolowania się jednych od drugich. Wszyscy – w atmosferze życzliwości i zrozumienia – miło i zdrowo spędzali czas.

Foto_Skansen_3 (1) Foto_Skansen_3 (2) Foto_Skansen_3 (3) Foto_Skansen_3 (4) Foto_Skansen_3 (5) Foto_Skansen_3 (6) Foto_Skansen_3 (7) Foto_Skansen_3 (8) Foto_Skansen_3 (9) Foto_Skansen_3 (10) Foto_Skansen_3 (13) Foto_Skansen_3 (14)

W końcu ziemniaki się upiekły. Panie: Patrycja F. i Paulina pomogły uczniom nakryć do stołu. Wszyscy z apetytem spożywali ziemniaki ze zdrowym twarogiem, popijając posiłek kawą zbożową – wszystko w zgodzie z tradycją. Niektórzy początkowo trochę narzekali na brak soli… 🙂

Przyjęli jednak argument, że sól nie jest zbyt zdrowa i warto ją zastąpić ziołami.

 Foto_Skansen_4 (1) Foto_Skansen_4 (2) Foto_Skansen_4 (3) Foto_Skansen_4 (4) Foto_Skansen_4 (5) Foto_Skansen_4 (8) Foto_Skansen_4 (9) Foto_Skansen_4 (10) Foto_Skansen_4 (11) Foto_Skansen_4 (12)

W międzyczasie Pani Patrycja C. i Pani Monika podejmowały z grupkami Uczniów tematy związane z alternatywnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Podopieczni świetnie wymieniali pożądane formy. Rozmawiali też o tym, że wolne chwile warto poświęcić na pomaganie innym. Mówili o swojej działalności w Szkolnym Kole Wolontariatu i akcjach, w jakich uczestniczyli. Wskazywali korzyści tej działalności. Uznali, że należy szerzyć ideę wolontariatu, a na pytanie „Po co?” odpowiadali: „…bo mogę i potrafię”.

Czy lekcja muzealna na Skansenie miała sens?

TAK! To zdanie nie tylko Opiekunów, ale przede wszystkim Uczniów.

Dowody?

Gimnazjaliści:

 •  wdrożyli się do wykorzystania ziół w przygotowaniu potraw celem wzbogacenia walorów smakowych oraz zdrowotnych,
 • z pewną dozą nieśmiałości docenili zielone dodatki jako wspaniałe dary natury, które mogą zastąpić sól,
 • odkryli w ziołach bogactwo źródła witamin, które wzmacniają organizm i chronią przed wieloma dolegliwościami i chorobami,
 • mieli poczucie sprawczości (zrobiłem to sam!),
 • świadomie kultywowali tradycje kulinarne regionu Wielkopolski poprzez wykorzystanie dawnych receptur przy sporządzaniu potrawy,
 • zrobili pierwszy „milowy” krok na drodze do wyrabiania zdrowych nawyków żywieniowych,
 • starali się kulturalnie zachować przy stole,
 • poznali alternatywne sposoby organizowania i spędzania wolnego czasu,
 • dokonali wartościowych wyborów w zakresie spędzania czasu wolnego,
 • przejawiali pozytywne zachowania,
 • doświadczyli uczucia jak to jest pomagać innym ze względu na ich dysfunkcje,
 • podnieśli swoją samoocenę,
 • wspólnie w atmosferze życzliwości i akceptacji mądrze spędzili czas.

W radosnych nastrojach,
z obietnicą zmiany niektórych niezdrowych przyzwyczajeń,
wróciliśmy do szkoły.

Oprac. kl. 2g
pod kierunkiem P. Cichy

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności