Narodowe Czytanie 2019 w naszej szkole

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

  2. Dym – Maria Konopnicka

  1. Katarynka – Bolesław Prus

  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

  1. Orka – Władysław Stanisław Reymont

  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

  1. Sachem – Henryk Sienkiewicz

  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu
z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”
– napisał
w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie naszej szkoły również postanowili wziąć udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Najpierw, w ramach języka polskiego, zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć bibliotecznych poznawali Nowele polskie, które wybrano do wspólnego czytania. Przypomnieli sobie również, że patronat honorowy Narodowego Czytania obejmuje para prezydencka. Następnie, dniu 9 września 2019 r. zebrali się w świetlicy szkolnej, aby wspólnie oczytać fragmenty wybranych nowel. Czytający: Aleksander Bohne z kl. 2, Mikołaj Kóska z kl. 5b, Jakub Stachowiak      z kl. 5a, Zuzanna Chruścicka oraz Mikołaj Kawalka z kl. 6, Oliwia Piotrowska, Weronika Fornalska, Bartosz Głuszak oraz Daria Kamińska z kl. 7, a także Gabriel Nowaczyk, Wiktoria Ceglarek i Leszek Miś z kl. 8 zaprezentowali społeczności szkolnej fragmenty „Dymu” M. Konopnickiej, „Katarynki” Bolesława Prusa oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Do występu uczniów przygotowały panie: Mirosława Perz, Anna Łoniewska oraz Magdalena Biniak. Wystawę lektur pomogła zorganizować pani bibliotekarka, Anna Białek. Uczniowie wysłuchali również listu Prezydenta RP do Rodaków, w którym zachęcał, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu „by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celówi wspólnych wartości” – dodał Prezydent. 

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej, krzewiącej kulturę języka polskiego, a tym samym ważnej dla Polaków akcji!

 

NARODOWE CZYTANIE

Oprac.: M. Biniak

 

Opcje dostępności