„O jeden chromosom więcej”

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku. Od 2012 roku świętowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
Tego dnia w ramach solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się kolorowe skarpetki, często nie do pary, co ma symbolizować tolerancję i niedopasowanie społeczne oraz genotypowe. Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły również włączyli się w tą akcję prezentując swoje skarpetki.

Dziś obchodzą święto nasi koledzy z ławki, uśmiechnięci, pełni życia i ufności.
Wspierajmy ich w szkolnej codzienności a ich bezinteresowna dobroć,
jak bumerang, powróci do każdego z nas.

 

 

 

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności