,,Bezpieczni w sporcie”

Dnia 27.11.2017r. gościliśmy w naszej szkole Państwa Joannę i Jacka Jaroszewskich  z dziećmi. Doktor Jacek Jaroszewski jest ortopedą – traumatologiem, zajmującym się leczeniem urazów i schorzeń w zakresie kończyny dolnej, w szczególności związanych z uprawianiem sportu. Najlepsi polscy sportowcy od lat powierzają mu swoje zdrowie. Obecnie, zaproszony gość pełni funkcję lekarza Reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Na spotkaniu pod hasłem ,,Bezpieczni w sporcie” w ramach realizowanych w naszej szkole programów ,,Trzymaj formę” i ,,Jestem aktywny – jestem Fit”, Jacek Jaroszewski przedstawił reguły, które powinny towarzyszyć młodszym i starszym miłośnikom różnych aktywności ruchowych, podejmującym sportowe wyzwania. Będąc lekarzem polskich piłkarzy, przybliżył uczniom zasady swojej pracy z kadrą, system przygotowania technicznego i kondycyjnego zawodników. Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, omówił przyczyny powstawania najczęstszych urazów w sporcie oraz sposoby zapobiegania im. Zwrócił uwagę na konieczność stosowania szeroko pojmowanej odnowy biologicznej (w tym krioterapii) jako podstawy odbudowy wydolności fizycznej i biologicznej sportowców. Zastosowanie różnych metod: masażu, sauny, krio komory, ale również hydroterapii, elektrostymulacji, ćwiczeń gimnastycznych i metod relaksacyjnych, dają szansę zmniejszenia negatywnych skutków zmęczenia, przeciążenia i przygotowania zawodnika do kolejnych startów. Pracując z piłkarzami różnych klubów nabył wieloletniego doświadczenia, które pozwala mu   udzielać porad w Internecie na swoim vlogu, na stronie – Jacek Jaroszewski – lekarz reprezentacji.
Będąc w centrum wydarzeń sportowych związanych z kwalifikacją Polaków na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej (Rosja 2018) zapewnił o dobrym przygotowaniu naszych kadrowiczów i ich determinacji w walce o najwyższe miejsca.
Pełnienie tak odpowiedzialnej i zarazem zaszczytnej funkcji w naszej reprezentacji, związane jest z licznymi wyjazdami i pracą poza miejscem zamieszkania. Będąc tatą Janka, Julki, Jędrzeja i Jonasza Pan Jacek stara się spędzać z dziećmi każdą wolną chwilę. Jako człowiek związany całe życie ze sportem (były piłkarz, instruktor narciarstwa, miłośnik skialpinizmu) aktywnie wypoczywa w gronie rodzinnym, zaszczepiając sportowy styl życia swoim pociechom.

Uczniowie naszej szkoły przyjęli Państwa Jaroszewskich w scenerii polskiego sportowego święta. Przywiezione przez nich upominki razem z autografem zaproszonego gościa, będą ważną pamiątką kojarzoną z polską piłką nożną.

Warto też dodać, że i nasi uczniowie przyszykowali niespodzianki dla zaproszonych gości. Młodzież klas I-III Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach zadań programu ,,Jestem aktywny – jestem Fit” przygotowała dżemy z cukinii, dyni i marchewki oraz ketchup z cukinii. Przekazała je na ręce Pani Joanny Jaroszewskiej, a gdy nastała pora drugiego śniadania zaprosiła na smaczną bruschettę 🙂

 W drugiej części spotkania zaprosiliśmy Janka, Julkę, Jędrzeja i Jonasza na naszą lekcję WF-u. Razem z uczniami klasy Vau, Vbu i III wzięli udział w zabawach i grach ruchowych. Wspólnie bawiliśmy sie w ,,przewróć-postaw”, ,,lep na muchy”, tańczyliśmy do muzyki. Integrowaliśmy się podczas opowieści ruchowej pt. ,,Statek na morzu”. Zadania ruchowe dostarczyły wiele radości, uczyły współdziałania i odpowiedzialności za partnera.

Niestety wspólnie spędzony czas dobiegł końca. Zostawił jednak po sobie nie tylko pozytywne emocje, ale także nadzieję, że bezpieczny ruch będzie podstawą naszej aktywności, a tym samym zdrowia na długie lata.

 Oprac. A.Haglauer, A.Kryś

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności