Uczniowie klas 1a oraz 2/3b szkoły przysposabiającej do pracy 19.05.2026 r. uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach rękodzielniczych, podczas których wykonywali kolorowe mydełka zapachowe.

Zajęcia były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności, zdolności manualnych oraz wspólnej integracji.

Każdy uczestnik mógł samodzielnie wybrać kolor, kształt i zapach swojego mydełka, dzięki czemu powstały piękne i niepowtarzalne prace.

Po warsztatach uczniowie odwiedzili Muzeum Marcina Rożka, gdzie mieli okazję zwiedzić muzealny ogród oraz poznać znajdujące się tam rzeźby. Dużym zainteresowaniem cieszyło się odtwarzanie pozy kamiennej figury, co dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji i dobrej zabawy.

Uczniowie stworzyli także grupę żywych rzeźb.

Na zakończenie uczniowie wysłuchali krótkiego koncertu fortepianowego, który stworzył wyjątkową atmosferę i był pięknym zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu.

Warsztaty dostarczyły uczestnikom wielu nowych doświadczeń, radości oraz inspiracji do dalszego rozwijania swoich zainteresowań artystycznych.

Opracowały: Małgorzata Banaczyk, Alicja Matysik

W kwietniu w naszej szkole odbyła się akcja „Żonkile”, upamiętniająca 83. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Głównym celem akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile„, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jest pielęgnowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.), edukacja historyczna oraz promowanie postaw solidarności i dialogu ponad podziałami oraz poznali historię przez pryzmat uniwersalnych wartości – odwagi, solidarności i godności, a symboliczne żonkile upamiętniają bohaterów walki oraz cywilne ofiary.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, poszerzyli wiedzę o powstaniu w getcie warszawskim.

W ramach zajęć uczniowie wykonali symboliczne żółte żonkile, które nawiązują do koloru gwiazdy Dawida oraz żółtego bukietu, który Marek Edelman (jeden z przywódców powstania) składał pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Siła świadectw, a wspierali ją ambasadorki i ambasadorzy: ocalała z getta warszawskiego Krystyna Budnicka, reporter Mariusz Szczygieł, aktorki Kamila Urzędowska i Julia Kamińska, artysta Dominik Więcek. Głównym celem było skupienie się na indywidualnych historiach, relacjach świadków i dokumentach, które mają na celu przybliżenie ludzkiego wymiaru zagłady.

Pamiętajmy #ŁączyNasPamięć

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspólne pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach naszej historii.

Opracowała: Edyta Monkiewicz

6 maja 2026 r. uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w przedstawieniu pt. „Przygody Koziołka Matołka”.

W tym roku szkolnym nasze cykliczne coroczne spotkania „Baśnie, bajki, bajeczki, legendy” zostały połączone z Międzynarodową Akcją „Czytanie na polanie” edycja 2026.

Celem spotkania było:

  • Promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
  • Zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.
  • Zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
  • Integracja uczniów klas I-III.
  • Aktywizowanie dzieci w zabawach muzyczno-ruchowych.

Dzięki „Przygodom Koziołka Matołka” i muzyce przenieśliśmy się do różnych krajów świata.

Był to miły wspólny czas z literaturą dziecięcą na świeżym powietrzu.

Podczas dyskusji uczniowie wykazali się wiedzą, aktywnym słuchaniem, znajomością mapy Polski i świata.

Dzieci poznały zawartość tobołka, z którym podróżował nasz bohater po świecie. Dowiedziały się, jakie pamiątki przywiózł Koziołek Matołek.

Uczniowie nie tylko uważnie słuchali opowiadania, ale także włączali się do zabaw muzyczno-ruchowych.

Razem wybraliśmy się w podróż pociągiem. Każdy dostał gwizdek, którym mógł dać sygnał jak konduktor „Odjazd!”

Przeprowadzona rozmowa z uczniami „zasiała ziarenko”, aby sięgać po literaturę dziecięcą w każdym miejscu.

Dziękujemy za wspólne „Czytanie na polanie”.

Agnieszka Lehmann, Agnieszka Rycombel

W kwietniu uczniowie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Alfabet logopedyczny” realizowali następujące zadania

Njak naśladowanie. Celem zadania było usprawnianie narządów mowy i zachęcanie do aktywności w zabawie.

Rjak różnicowanie. Główny cel zadania to kształtowanie słuchu fonematycznego.

F jak farma. Celem były: ćwiczenia słuchowe, różnicowanie dźwięków, rozwijanie słownictwa.

E jak eliksir. Zadanie miało na celu ćwiczenie mięśnia okrężnego warg, wydłużanie fazy wydechowej.

Powyższe zadnia i ich cele były ostatnimi do zrealizowania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Alfabet logopedyczny”.

Składam serdeczne podziękowania uczestnikom i współorganizatorom za udział w projekcie, a także za wykonanie wszystkich proponowanych ćwiczeń.

Zadania od A do Z urozmaiciły zajęcia korygujące wady mowy uczniom w klasach I-III, a także zajęcia z neurologopedą w zespole wczesnego wspomagania rozwoju w roku szkolnym 2025/2026.

Opracowała: mgr Agnieszka Lehmann

W 1982 roku dzień 29 kwietnia został ustanowiony jako Międzynarodowy Dzień Tańca przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Celem była promocja sztuki i kultury oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tańca.

I my w naszej szkole uczciliśmy ten dzień. A że taniec daje nam dużo radości, integruje zespoły klasowe oraz pozwala na wyzwalanie naszej naturalnej ekspresji, świętowaliśmy aż 4 dni. Zorganizowaliśmy w dniach od 27 do 30 kwietnia taneczne przerwy. Chętnych nie brakowało. Wszyscy chętnie się bawili i integrowali. Widać było uśmiechy na twarzach. Z pewnością wszyscy miło będziemy wspominać ten czas.

Do zobaczenia za rok…

Opracowanie: Agnieszka Haglauer, Anna Kryś