DZIEŃ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ W NASZEJ SZKOLE

Grudzień to nie tylko czas Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia. W kalendarzu znajdujemy też inne ważne daty, jedną z nich jest Międzynarodowy Dzień Osoby Niepełnosprawnej.
W naszej szkole obchodzimy go organizując spotkania z ciekawymi ludźmi. Przedstawiamy  ich uczniom przez  sportowe zainteresowania, poznając jednocześnie nowe dyscypliny sportu osób niepełnosprawnych. Dwa lata temu byli u nas  medaliści mistrzostw Polski i Europy w para kajakarstwie Pani Agnieszka Kopeć i Pan Wiesław Matysik. W zeszłym roku poznaliśmy historię Pana Bartosza Feifera, czołowego biegacza Wielkopolski, który po poważnym wypadku samochodowym powrócił do czynnego uprawiania sportu.

Dnia 17 grudnia 2015roku, gościliśmy zawodników ligi Rugby na Wózkach. Przybyli do nas reprezentanci klubu Balian II Wielkopolska w składzie: Marcin Borejko, Łukasz Twardowski, Paweł Sierakowski, Maciej Napieralski, Bartosz Sikora, Piotr Ratajczak i wolontariuszki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Poznaniu. Przyjęli zaproszenie, aby opowiedzieć swoje sportowe historie związane z rugby oraz przedstawić tą nietypową grę zespołową osób niepełnosprawnych z porażeniem czterokończynowym.

IMG_8450 IMG_8454 IMG_8453 IMG_8452 IMG_8451

Rugby na wózkach, jako dość młoda dyscyplina sportu dotarła do Polski ze Szwecji za pośrednictwem FAR. Jednym z pierwszych jej propagatorów był nasz gość Pan Maciej Napieralski. Przedstawił uczniom działalność FAR i zakres pomocy dostępny ofiarom wypadków i niepełnosprawnym osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Zwrócił uwagę na ważną rolę aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych, która jest podstawą rehabilitacji nie tylko w zakresie odzyskiwania sprawności ruchowej, ale też w zakresie psychicznym i społecznym.

IMG_8455 IMG_8456 IMG_8457 IMG_8462

W oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną, młodzież dowiedziała się jakie były początki rugby na wózkach i w jaki sposób ta dyscyplina rozwijała się w Polsce. Poznała jej przepisy, zasady, sprzęt potrzebny do jej uprawiania, który miała możliwość wypróbować
IMG_8459 IMG_8476 IMG_8477 IMG_8478 IMG_8479 IMG_8480 IMG_8481 IMG_8482 IMG_8484
oraz wiele ciekawostek związanych z rugby. Zaproszeni goście opowiedzieli o swoim przygotowaniu fizycznym, treningach, trudnościach związanych z codziennym życiem osoby niepełnosprawnej. Opisali uczucia jakie przeżywali gdy jeden nieprzemyślany skok do wody lub manewr drogowy zmienił ich dotychczasowe życie.

Zawodnicy Balian II Wielkopolska rozegrali między sobą pokazowy mecz. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak wymagający pod względem kondycyjnym ale też taktycznym jest to sport i byli pełni podziwu dla sprawności naszych gości.
IMG_8463 IMG_8466 IMG_8467 IMG_8468 IMG_8469 IMG_8471 IMG_8472
Gromkimi brawami młodzież nasze szkoły i zaproszeni uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie, wyrażali uznanie nie tylko dla ciekawych zagrań i zdobytych punktów, ale dla ludzi, którzy w sporcie odnaleźli cel swojego życia.
IMG_8453 IMG_8454 IMG_8455

 

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności