Kamila Woźna – złota medalistka Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w trójboju siłowym.

Kamila Woźna pochodzi z Brenna, woj. wielkopolskie, a na co dzień reprezentuje Klub Olimpiad Specjalnych Elfy Wolsztyn działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Wolsztynie. Nasza 17 – letnia zawodniczka 18 marca 2019 roku zapamięta zapewne na bardzo długo. Po zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim, wymagającym procesie przygotowawczym oraz szeregu wyrzeczeń udało się! Kamila zdobyła trzy złote medale w trójboju siłowym (wyciskanie leżąc, martwy ciąg i za wynik w swojej kategorii wagowej, w klasyfikacji generalnej). Dla Kamili tegoroczne igrzyska były pierwszym występem na zawodach tej rangi w karierze. Zawodniczka na co dzień, jest uczennicą Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie oraz trenuje dwubój siłowy pod okiem trenera Przemysława Marka Kryś.


Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców ponad 190 krajów. W Igrzyskach wzięło też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata. Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów.

Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko emocje sportowe, ale także wielkie show, oglądane przez miliony telewidzów na całym świecie. Ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk, które łącznie na stadionie obejrzało ponad 80 tysięcy widzów, pełne były występów gwiazd światowego formatu. Artyści, tacy jak Avril Lavigne, Nicole Scherzinger, wokalista zespołu One Republic Ryan Tedder czy autor hitu Despacito Luis Fonsi oddali hołd zawodnikom Olimpiad Specjalnych, podkreślając niezwykłą determinację i wolę walki sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności