Wzięliśmy udział w akcji Żonkile

W dn. 20-26 kwietnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 4 w Wolsztynie wzięli udział w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Hasłem tegorocznej akcji jest MIŁOŚĆ – jako forma sprzeciwu wobec wszelkiej agresji. Celem akcji jest pamięć o osobach żyjących i walczących w getcie warszawskim oraz wydarzeniach z dn. 19 kwietnia 1943 r.

Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii oraz edukacji wczesnoszkolnej poznali termin „getto warszawskie”. Skorzystali z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie organizatorów, m.in. wysłuchali adaptacji opowiadań „Strasznie strasznie” i „Prawdziwi przyjaciele”, dzięki którym łatwej im było zrozumieć sytuację narodu żydowskiego w getcie. W ramach różnych zajęć – techniki, zajęć rozwijających uzdolnienia i zainteresowania, edukacji wewnątrzszkolnej oraz zajęć z wychowawcą wykonali różną techniką piękne żonkile (według gotowego szablonu, w postaci bukietu oraz dzięki udziałowi w programie „Laboratoria Przyszłości” – z wykorzystaniem długopisu 3D) – symbol akcji związany z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który corocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Dziękuję pięknie wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się
w przeprowadzenie akcji Żonkile w naszej szkole.
Efektem Waszych działań jest również mini wystawa, którą można zobaczyć na korytarzu szkolnym. Możemy śmiało powiedzieć, że #ŁączyNasPamięć.

Oprac.: M. Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności