BIBLIOTEKA – MIEJSCE PRACY

Uczniowie klasy 2/3 b szkoły przysposabiającej do pracy w terminie od 29 września 2025 roku do 29 maja 2026 roku realizowali program edukacyjno-profilaktyczny „Biblioteka – miejsce pracy”.

Po nawiązaniu współpracy z pracownicami Biblioteki Pedagogicznej w Wolsztynie uczniowie systematycznie odwiedzali to miejsce, by rzetelnie wykonywać powierzone im zadania.

Należały do nich między innymi proste prace porządkowe. Uczyli się odkurzania półek, układania czasopism, książek. Porządkowali również kącik zabaw dla dzieci. Dzięki tym zadaniom uczniowie współpracowali między sobą, dzielili się na grupy i przydzielali sobie prace do wykonania.

Podczas realizacji zadań uczniowie doskonalili umiejętność obsługi urządzeń biurowych, takich jak niszczarka do dokumentów, kserokopiarka. Samodzielnie wykonywali czynności związane z utylizacją zbędnych dokumentów oraz zniszczonych stron książek. Realizacja tych zadań sprzyjała rozwijaniu odpowiedzialności, samodzielności oraz umiejętności przestrzegania ustalonych zasad, w tym cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Uczniowie mieli również możliwość odczuwania satysfakcji z wykonanej pracy i dostrzegania efektów własnych działań.

Uczniowie mieli również możliwość poznawania wartości społecznych i kształtowania właściwych postaw w relacjach z innymi.

Opracowała: Małgorzata Banaczyk