Akcja edukacyjno – społeczna „Zapal znicz pamięci”

24 października 2021 r. odbyła się po raz 13. edukacyjno – społeczna akcja „Zapal znicz pamięci”.

Jest to ponadregionalna inicjatywa Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, której celem jest przypominanie o Polakach, zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 r. i w latach kolejnych w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej.

Na tych terenach, w ramach operacji „Tannenberg” zapoczątkowanej w 1939 r., zostało zabitych kilkadziesiąt tysięcy Polaków: powstańców, nauczycieli, księży, urzędników, ziemian i chłopów. Była to zaplanowana akcja eksterminacji polskiej ludności, w szczególności polskich elit.

W odpowiedzi na list Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pana Roberta Gawła, uczniowie naszej szkoły w ramach zadania dla chętnych z historii włączyli się w tegoroczną akcję i zapalili znicz w miejscach pamięci w najbliższej okolicy.

Drodzy Uczniowie!

Serdecznie dziękuję Wam za włączenie się w akcję i uczczenie pamięci pomordowanych Polaków jesienią 1939 r. Dziękuję również Waszym rodzicom za pomoc w udokumentowaniu Waszego udziału w akcji.

Pani Magda Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności