17.12.2015 r. odbyło się podsumowanie programu edukacyjno–profilaktycznego „Ciekawy region – ciekawi ludzie” połączone z wernisażem prac uczniów oraz ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Mój Faun”.
Wyniki konkursu prezentuje poniższa tabela
Kategoria IV-VI | Kategoria I-III | Kategoria IV-VI u | Kategoria I-III u | |
I miejsce | Dawid Witchen | Łukasz Birk | Dominik Olszewski | Dawid Wita |
II miejsce | Hubert Kopydłowski | Krzysztof Gotz | Tomasz Janus | Mateusz Kawala |
III miejsce | Martyna Poloch | Przemek Lisek | Karol Piosik | Klaudia Banach |
wyróżnienia | Kacper Pacyna,
Jakub Raczkowiak |
Szymon Lewandowski,
Michał Konieczny |
Marcel Tomiak,
Norbert Szymkowiak |
Wszystkim dziękujemy za udział i zaangażowanie w realizację projektu!
Autorki: A. Białek, M. Czepczyńska, A. Łoniewska
A teraz zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z podjętych w ramach programu działań:
Program edukacyjno–profilaktyczny „Ciekawy region – ciekawi ludzie” realizowali uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 4 w Wolsztynie
Program obejmował 3 moduły:
- Śladami przeszłości.
- Ludzie, o których pamiętamy.
- Ciekawi współcześni.
Celem programu było uwrażliwienie uczniów I i II etapu edukacyjnego na piękno otaczającego ich regionu oraz rozbudzanie zachowań prospołecznych w odniesieniu do najbliższego otoczenia. Uczniowie poznawali i utrwalali wiedzę o przeszłości i teraźniejszości swojej Małej Ojczyzny. Jednocześnie mieli okazję większego otwarcia się na innych, poprzez szereg zadań wymagających nawiązania kontaktów społecznych, podnieśli swoją samoocenę oraz zbudowali poczucie celowej działalności.
W ramach realizacji modułu „Śladami przeszłości” uczniowie poznawali historię Wolsztyna i okolic, poznawali lokalne atrakcje związane z przeszłością regionu, a wszystko to w szeregu ciekawych i aktywizujących działań.
W terminie 1 – 13.10.2015 r. uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat: „Jak to w Wolsztynie dawniej bywało”, w ramach tych zajęć porównywali współczesny wygląd miasta ze starymi fotografiami i pocztówkami. Analizowali dawne zdjęcia i poszukiwali sfotografowanych miejsc podczas spacerów po mieście.
W dniach 2 – 13.11.2015 r. – uczniowie wzięli udział w akcji „Muzeum jest fajne”, w ramach której odbyli zajęcia muzealne i zwiedzili parowozownię w Wolsztynie lub wzięli udział w lekcji muzealnej na Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. Zajęcia te, poza tym, że poszerzyły wiedzę uczniów o historii regionu, dały możliwość poznania jednych z najciekawszych atrakcji Wolsztyna, a także wskazały ciekawy i wartościowy sposób spędzania wolnego czasu.
O wizycie na Skansenie można przeczytać także tutaj :http://www.zsswolsztyn.pl/z-wizyta-na-skansenie/
04.11.2015 r. odbyły się dwie wycieczki do Starej Chaty u Kowola w Kluczewie, w których wzięli udział uczniowie młodszych klas.
Oddziały klas I, I au i II au (rano) i klas II bu, III au i IV au wraz z paniami wybrały się do Kluczewa.
W gospodarstwie agroturystycznym „U Kowola” przywitał nas wuja Krzysiu, który pokazał nam wykonane z drewna zabawki. Mieliśmy okazję bawić się nimi na podwórku. Zabawek było tyle, że każdy z nas znalazł coś dla siebie. Poznaliśmy króliki, koty, kozy, owce, krowy i świnie. Mieliśmy okazje je pogłaskać i nakarmić. Na wielu z nas kontakt ze zwierzętami zrobił ogromne wrażenie. Wuja Krzysiu zaprosił nas także do 100-letniej chaty, gdzie opowiedział nam historie ze swojego dzieciństwa. Kolejną niespodzianką była przejażdżka traktorem. Wuja Krzysiu pokazał nam największą piaskownicę, jaką do tej pory widzieliśmy i domek Baby Jagi. Usłyszeliśmy także legendę o powstaniu Kluczewa. Po drodze podziwialiśmy krajobrazy wsi. Po powrocie z przejażdżki, na podwórku, czekało już na nas ognisko i pyszne kiełbaski. Grupa popołudniowa poznała także ciężką pracę kowala. Pełni wrażeń i bardzo zmęczeni wróciliśmy do szkoły.
O tej wycieczce można przeczytać także tutaj http://www.zsswolsztyn.pl/wyprawa-do-kluczewa/
„Poznaj z czego Wolsztyn słynie” pod takim hasłem, w dniu 21.11.2015 r., uczniowie szkoły i harcerze 4 Drużyny Harcerskiej „Włóczykije” wzięli udział w wycieczce pociągiem retro do Poznania, podczas której mieli okazję doświadczyć przejazdu starymi wagonami ciągniętymi przez parowóz. Podjęli się również promocji miasta poprzez rozdawanie pocztówek z Wolsztynem. Podczas tej wycieczki miały miejsce dodatkowe atrakcje, takie jak przejazd tramwajem, zwiedzanie poznańskiego Starego Rynku, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Bambrów Poznańskich. Wycieczka pogłębiła wiedzę uczniów na temat historii regionu, a także przyczyniła się do zwiększenia ich samodzielności.
W celu podsumowania realizacji modułu I. uczniowie podjęli się opracowania albumu dokumentującego wykonanie zadań oraz zachęcającego do odwiedzenia Ziemi Wolsztyńskiej pod tytułem „Dlaczego warto zobaczyć Wolsztyn”. Uczniowie podzieleni na grupy dokonywali selekcji, wyboru i obróbki zdjęć, a następnie wykonali album.
Mówiąc o historii regionu nie można pominąć postaci, których losy splotły się z dziejami okolicznych ziem, dlatego podczas realizacji modułu II. „Ludzie, o których pamiętamy” uczniowie mieli okazję poznać kilka z nich.
Jedną z postaci poznawanych przez naszych uczniów był Marcin Rożek, znany rzeźbiarz i malarz. W terminie 16 – 30.11.2015 r. uczniowie wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w muzeum jego imienia.
Natomiast 20.11.2015 r. odbyła się wycieczka do Poznania i Gniezna „Śladami rzeźb Marcina Rożka”, podczas której 18 uczniów podziwiało dzieła artysty znajdujące się w wymienionych miastach. Dodatkowo mieli okazję zwiedzić okolice Starego Rynku w Poznaniu oraz Katedrę Gnieźnieńską.
Relacja z tej wycieczki http://www.zsswolsztyn.pl/wycieczka-poznan-biskupin-gniezno/
Kolejną postacią poznawaną przez uczniów był Robert Koch, miejscowy lekarz powiatowy badający choroby zakaźne. W dniach 16 – 30.11.2015 r. uczniowie wzięli udział w zajęciach w muzeum jego imienia, gdzie zapoznali się z pracą naukowca. W dniach 23.11 – 04.12.2015 r. każdy z uczniów miał okazję wysłuchać prelekcji przegotowanej przez pielęgniarkę szkolną Anetę Dudziak na temat „Co właściwie odkrył Robert Koch?”
Trzecią postacią poznawaną przez uczniów był Michał Drzymała, który stawiał czynny opór pruskiemu zaborcy. 16.10.2015 r. uczniowie oddziałów 1/3 i 2 udali się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Michała Drzymały Tam nauczyciel historii, pan Waldemar Warciarek opowiedział im o dokonaniach i losie Michała Drzymały. Co najważniejsze okazało się, że słynny Michał Drzymała, to jednak nie tata naszego Filipa Drzymały, ale kto wie może jakiś daleki krewny???
13.11.2015 r. uczniowie wzięli udział w wycieczce „Za wozem Drzymały” do Rakoniewic i Drzymałowa. W jej trakcie podziwiali replikę wozu mieszkalnego Michała Drzymały i odwiedzili miejsce, w którym stał. Zwiedzili również Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach z wystawą poświęconą historii regionu.
Ważnym zadaniem modułu „Ludzie, o których pamiętamy” było kultywowanie pamięci o żołnierzach i bohaterach poległych w walkach o wyzwolenie Wolsztyna i okolic. Zadanie to wykonywane było we współpracy z Gminnym Związkiem Drużyn ZHP w Wolsztynie.
Uczniowie porządkowali mogiły żołnierskie i powstańcze przed 1 listopada. Wykonali także rozetki w barwach narodowych, a także wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości 11.11.2015 r. i rozdawali wykonane rozetki uczestnikom uroczystości pod pomnikiem w Wolsztynie.
Ważnym zadaniem w tym module było wykonanie prezentacji zdjęć dokumentujących podjęte działania. Prezentacja ta została przedstawiona podczas podsumowania programu (17.12.2015).
Prezentacja Ludzie, o których pamiętamy
Celem modułu III było zaprezentowanie uczniom ciekawych wzorców osobowych oraz nabycie nowych doświadczeń obejmujących zarówno umiejętności społeczne, jak działania artystyczne. Odbył się szereg spotkań z „Ciekawymi współczesnymi”, czyli osobami, znaczącymi dla lokalnej społeczności, mogącymi być wzorem lub inspiracją dla uczniów poszukujących swojego sposobu na zaistnienie w najbliższym otoczeniu.
Pierwszą osobą, z którą spotkali się w dniu 13.10.2015 r. uczniowie była pani fotograf Joanna Mogielnicka, posiadająca studio fotografii artystycznej. Opowiedziała ona uczniom o swojej pracy i zdradziła kilka jej tajników, a podczas warsztatów „Wolsztyn w obiektywie” wspomagana przez nauczycieli szkoły wyjaśniła uczniom na czym polega kadrowanie.
14.12. 2015 r. odbyło się spotkanie z poetą Szymonem Nowakiem. Uczniowie zapoznali się z jego twórczością, wysłuchali wierszy czytanych przez nauczycielkę biblioteki, panią Annę Białek. Pan Szymon opowiedział o tematyce podejmowanej w swoich utworach oraz samym procesie twórczym wraz z jego stroną techniczną. Następnie odbyły się warsztaty „Zabawa z rymem”, podczas których uczniowie mieli okazję poćwiczyć trudną sztukę rymowania.
Kolejną osobą poznaną przez naszych uczniów, był artysta plastyk Wiesław Matysik, który przybył do szkoły dnia 16.12.2015 i opisał warsztat malarski, a następnie przeprowadził z uczniami zajęcia warsztatowe na temat „Mój region jest piękny”, podczas których uczestnicy szlifowali swoje umiejętności malowania farbami.
Na koniec, 18.12.2015 r. uczniowie spotkali się z Posłem na Sejm RP panem Jakubem Rutnickim. Dowiedzieli się, co to jest sejm i senat oraz na czym polega praca w parlamencie. Odbyły się również warsztaty „Co ja mogę”, których celem było zebranie pomysłów na własną aktywność prospołeczną.