Jak powstaje bombka?

4 listopada 2023 r. uczniowie klas: 2 au, 2 bu, 3 bu i 5b wybrali się na wycieczkę do Stodolska, gdzie państwo Grześkowiak prowadzą swoją fabrykę bombek choinkowych oraz szklanych ozdób świątecznych. Uczniowie zostali wprowadzeni w „magiczny” świat szkła, farb, brokatu i cyrkonii. Na własne oczy zobaczyli, jak w pierwszym etapie produkcji z wąskiej szklanej rurki pracownicy, dzięki palnikom ogrzewającym szkło wydmuchiwali odpowiedni kształt bombki. Następnie w ostudzone szklane ozdoby pani wstrzyknęła niewielką ilość azotanu srebra, mocno wstrząsnęła bombką i zanurzyła ją na chwilę w gorącej wodzie. Przyspieszyło to reakcję chemiczną – efektem było równomiernie rozłożona srebrna warstwa na całej powierzchni szkła (wewnątrz bombki). Kolejnym poznanym przez uczniów etapem produkcji było pokrywanie ozdoby odpowiednim kolorem farby, zaś na samym końcu kolorowa bombka wylądowała w miejscu, gdzie jest odpowiednio udekorowana brokatem lub pomalowana ręcznie w konkretny wzór. Jest to najbardziej czasochłonny oraz wymagający etap produkcji. Tak pięknie wykonane ozdoby choinkowe zostają spakowane i przetransportowane do sklepów z ozdobami choinkowymi.

To była bardzo udana wycieczka, uczniowie byli zachwyceni różnorodnością bombek, dowiedzieli się, że wykonanie ozdoby to bardzo długotrwały proces. Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał kolorową bombkę z własnym imieniem, co tylko zwiększyło ich chęć udekorowania choinki po powrocie do domu.

Opracowała: Barbara Wojtkowiak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności