Realizacja projektu „BohaterON w Twojej Szkole 2023”

W listopadzie 2023 r. uczniowie kl. 1-8 szkoły podstawowej w ramach różnych zajęć realizowali projekt historyczny BohaterON w Twojej Szkole 2023, będący częścią VIII edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!Misją projektu jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna.

Uczniowie naszej szkoły skorzystali z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie https://bohateronwtwojejszkole.pl/materialy. Młodsi wysłuchali opowiadania Elizy Piotrowskiej pt. „Jak zostałem bohaterem”, w którym narratorem jest ciekawy świata 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom przyszywanej babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje uniwersalne znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Starsi uczniowie wysłuchali opowiadania Magdaleny Górskiej pt. „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, odbiorcy mogą poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Jak wygląda 1 sierpnia 1944 oczami rówieśniczki? Co się szykuje w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty przez babcię Zosię, daje otuchę w czasach niepokoju? Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.

Uczniowie naszej szkoły przy wsparciu nauczycieli historii oraz wychowawców wykonali także w różnej formie wirtualne „Kartki dla Powstańców”, w których wyrazili swoje podziękowania i uznanie dla Powstańców Warszawskich. Prace naszych uczniów zostały zamieszczone ma stronie https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa

Bardzo dziękuję wszystkim Uczniom oraz Nauczycielom za zaangażowanie w realizację projektu.

Oprac.: Magdalena Biniak – koordynator projektu

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności