VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2016

W piątek, 30 września 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – ŚDTM, zwany również WMTDay (ang. World Multiplication Table Day).

wstep

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W tym roku ŚDTM obchodzony był 30 września 2016 roku. Tego dnia szkoły z różnych stron świata uczestniczą w wydarzeniu, którego celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Szczegółowy opis akcji: http://www.wmtday.org/pl

Organizatorem Głównym ŚDTM jest Wydawnictwo WKM Rachmistrz, wyłączny wydawca kart Grabowskiego, pomysłodawcy tego święta.

Akcja ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do przypomnienia i utrwalenia tabliczki mnożenia, natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Nasza szkoła również przystąpiła do akcji.

bez-tytulu

Przygotowania do ŚDTM zaczęły się od pierwszych dni września i trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowywali plakaty, rekwizyty, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, układali i ilustrowali rymowanki na temat działań TM. Aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier i zabaw.

O zbliżającym się Święcie przypominał plakat:

000

30 września 2016r. w szkole królowała Tabliczka Mnożenia i było to widoczne w klasach, na szkolnych korytarzach i nawet na boisku szkolnym. Utworzone były „tabliczkowe kąciki”, w których można było potrenować obliczenia. Podczas treningów uczniowie między sobą rywalizowali, współpracowali i przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności.

Tego dnia, zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, przystąpiliśmy do obchodów Święta Tabliczki Mnożenia: ŚDTM.

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli testy kwalifikacyjne na 100%. Utworzyli Oni specjalną Komisję Egzaminacyjną, w składzie: Katarzyna Nowicka, Magdalena Abramczuk, Blanka Budzyń i Kacper Lórych.

identyfikatory

W tym dniu role trochę się odwróciły i to uczniowie mogli odpytywać nauczycieli 🙂
Komisja Egzaminacyjna przepytywała dorosłych i rówieśników.
Taka zamiana ról była wielkim przeżyciem dla Wszystkich.
Wszyscy egzaminowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły pomyślnie zdali egzamin, uzyskując tytuł i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

ŚDTM 2016 upłynął w radosnej atmosferze, pełnej nowych przeżyć i satysfakcji.
Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowania i realizację poszczególnych zadań na miarę swoich możliwości.
Przypomniane umiejętności przydadzą się uczniom podczas styczniowych konkursów: ”Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia” i ”Szkolny Mistrz Obliczeń”.

Zachęcamy do nauki mnożenia!!!

20160926_122727

opr. Komisja Egzaminacyjna
pod kierunkiem
Koordynatora Lokalnego – R.M. Brychcy

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności