Szkolne Narodowe Czytanie 2020

W dn. 8 września 2020 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Para Prezydencka zaproponowała w tym roku do czytania  „Balladynę” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz rozmów nad wspólną historią i przyszłym losem narodu polskiego.

Uczniowie naszej szkoły czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego w ramach lekcji języka polskiego, zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć bibliotecznych. Lekcje zostały wzbogacone o prezentację multimedialną, mini wystawę oraz różne wydania lektury „Balladyna” tak, aby uczniowie mogli lepiej poznać sylwetkę i twórczość Juliusza Słowackiego oraz treść „Balladyny”. Podczas lekcji został także odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zachęcał wszystkich Polaków do wzięcia udziału w akcji oraz wyjaśnił, dlaczego „Balladyna” Słowackiego jest utworem ponadczasowym. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka tematyczna nt. idei Narodowego Czytania, a także tegorocznej lektury wybranej na tę okazję przez parę prezydencką.

Dziękujemy Wam, Drodzy Uczniowie za przygotowanie się do czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz piękną postawę czytelniczą.

Panie: Ania Białek, Ania Łoniewska, Mirka Perz i Magdalena Biniak

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności