WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

 

Środa 4.12.2019 r. była dla uczniów  Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, dość nietypowa. Tego dnia wybrali się do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie na bożonarodzeniowe warsztaty. Starodawna karczma, w której uczniowie spędzili mile czas, przywitała ich okazałą choinką. Warsztaty rozpoczęły się od dawki historii w pigułce. Dowiedzieli się, że na choince nie było kiedyś kolorowych światełek, a jedynie świeczki i należało wtedy pilnować, aby drzewko się nie zapaliło. Zobaczyli też jak wyglądał prawdziwy wielkopolski Gwiazdor – o dziwo, nie miał on czerwonego stroju i rzeczywiście można było się go wystraszyć!

Po wstępie zabrali się do pracy – szykowali ozdoby choinkowe, takie jak u naszych dziadków. Robili papierowe aniołki, malowali jabłka, zawijali w sreberka orzechy, a na końcu tworzyli łańcuchy – ze słomy i papieru.

Czas upłynął nam w przyjemnej atmosferze i niestety bardzo szybko, a ozdoby, które wykonaliśmy, zawisły na naszych klasowych choinkach.

Opracowała: mgr K.Jąder

        

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności