Zabawa w ruch

18 marca 2016 r. Maria Czepczyńska i Barbara Czwojdrak zorganizowały na sali gimnastycznej imprezę aktywności motorycznej dla uczestników ZRW i klas 1 – 3 z grup popołudniowych,
pod nazwą: „Zabawa w ruch”.
Celem imprezy było propagowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych i najbardziej niesprawnych ruchowo członków społeczności szkolnej, ukazanie przyjemności, jaką można czerpać z ćwiczeń zorganizowanych w formie zabawy, a także kształtowanie zdrowych nawyków w zakresie aktywności ruchowej.

Uczestnicy imprezy mieli okazję pokonywać tor przeszkód, bawić się w tworzywach sypkich, rzucać do celu, czworakować i toczyć się na materacach, bawić się na piłkach rehabilitacyjnych, tańczyć i bawić się do muzyki. O tym, że ruch i aktywność fizyczna faktycznie przyniosła im wiele radości niech świadczą przedstawione zdjęcia.

DSCF1048The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1006The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1007The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1009The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1010The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1016The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1025The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1037The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1038The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name. DSCF1042The alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name.

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności