Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Dnia 10 listopada 2022 r. podczas uroczystego apelu świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas: 5a, 6a, 7b i 8a pod opieką pań Magdy Biniak oraz Mirki Perz przygotowali występ, który przybliżył całej społeczności szkolnej bolesną i krwawą drogę Polski do upragnionej wolności.

Akademię rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, dzięki czemu po raz kolejny aktywnie nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu”.

Po odśpiewaniu hymnu Polski uczniowie zaprezentowali wiele wierszy patriotycznych, zaśpiewali piosenkę „Niepodległość” oraz „Rotę”, przypomnieli wielkich polskich patriotów walczących o wolną Polskę – na czele z Ignacym Paderewskim i Józefem Piłsudskim. Ponadto, Marta, Antosia, Samanta i Julia wykonały wzruszający taniec z flagą Polski – link: Taniec z barwami narodowymi Polski.MOV.

Na koniec pani Dyrektor Hanna Ewa Strugała-Rozynek podziękowała występującym za przygotowanie pełnego patriotyzmu apelu. Przypomniała również o Powiatowych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 11 listopada br. po mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, wspólnie z mieszkańcami powiatu wolsztyńskiego oraz przedstawicielami instytucji gminnych i powiatowych delegacja naszej szkoły (Maria Czepczyńska, Alicja Chmielak, Tomasz Peciak i Magdalena Biniak) udała się pod Pomnik Niepodległości i złożyła kwiaty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły, którzy wsparli organizatorki w przygotowaniu uczniów do występu: pani Justynie Domagalskiej, która na lekcjach muzyki ćwiczyła z uczniami „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę” oraz piosenkę „Niepodległość”; pani Ani Kłosowicz-Drewniak za przygotowanie z uczniami kotylionów; panu Tomkowi Peciakowi za czuwanie nad nagłośnieniem; pani Alicji Chmielak i panu Rolandowi Buśko za przygotowanie rekwizytów do tańca z flagą oraz wykonanie zdjęć, a także pani Eli Hruświckiej za pokazanie, że również najmłodsi koledzy i koleżanki z kl. 1/2a (Kasia, Alan i Piotruś) potrafią być patriotami i z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych. Dziękujemy również wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy poprzez galowy strój oraz kokardę narodową wspólnie z występującymi uczcili dzień rocznicy 11 listopada 1918 r.

Organizatorki akademii: Magdalena Biniak i Mirosława Perz

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności