#POWSTANIEna102 – PAMIĘTAMY I CZCIMY!

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia, 102 lata temu – w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Powrócił język polski, polskie gazety, szkoły i polskie wojsko.
W Wielkopolsce powstańcy odnieśli zwycięstwo – uwolnili od zaborcy najpierw Poznań, później inne miasta naszego regionu i dalej poszli wyzwalać Pomorze.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do dwóch akcji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Uczennice klasy 4 – Agnieszka, Kinga oraz Antonina w ramach akcji #MALIPOWSTAŃCYna102 wykonały techniką orgiami wielkopolską rogatywkę, czyli czapkę wojskową z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem i sznureczkiem w kształcie trefla. Tym samym dziewczyny udowodniły, że są Małymi Powstańcami na 102!

„Budowa papierowej czapki, podobnej do tej, jaką nosili wielkopolscy bohaterowie sprzed 102 lat, pozwala wspólnie uczestniczyć w upamiętnianiu wydarzeń ważnych i chlubnych w historii regionu” – mówi inicjator akcji Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – „Mimo że na odległość, ale za to jak skutecznie i do tego z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.”

Warto wiedzieć, że w Powstaniu Wielkopolskim swoją rolę odegrały także dzieci i młodzież. Nie zawsze mieli w ręku karabin, ale zawsze w sercu niosły odwagę i chęć działania. Najmłodsi pomagali rannym, dostarczali wodę i jedzenie, naprawiali mundury, pomagali żołnierzom.

Antosia w ramach zajęć dodatkowych uzupełniała również kartę pracy dotyczącą tematu Powstania Wielkopolskiego.

Uczniowie kl. 6b – Przemek, Tobiasz i Tomek, kl. 7 – Zuzia G., Zuzia Ch. oraz kl. 8 – Dawid, Oliwia i Weronika wzięli udział w akcji #ŻYCZENIAna102, tworząc wartościowe prace z życzeniami dla Wielkopolski i Wielkopolan.

Zdjęcia prac uczestników obu akcji będzie można zobaczyć 27 grudnia w galerii zdjęć na stronie 27grudnia.pl. Uczestnicy akcji otrzymają też pamiątkowe dyplomy.

Praca Przemka z kl. 6b znalazła się już na fb organizatorów akcji, jako jedno z trzech zdjęć zachęcających do włączenia się w kampanię. BRAWO!

Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za wspaniałe zaangażowanie się obie akcje, dzięki którym pomimo dystansu społecznego i pandemii możliwe jest budowanie poczucia wspólnoty oraz okazywanie szacunku dla bohaterskich przodków tak bliskich naszemu sercu, bo Wielkopolan!

Zapraszamy do galerii prac naszych Małych Powstańców:

Dziękujemy Wam, pani Magda i pani Mirka

Napisano w Aktualności

Opcje dostępności